AppointmentAUDIOGRAMBLOOD CELLSBLOOD PRESSUREBODY SCALEBONE DENSITYBONEBRAINCHECKUPChest_X-rayCHOLESTEROLCOLONDENTALDIAGNOSISDOCTORDROPSDUMBBELLEAREKGENDOSCOPYEXAMINATIONEYE TESTEYEGLOVEHABITSHEARTHEIGHTHEPATITISHOSPITALINHALERKIDNEYLUNGSMAMMOGRAMMASKMEDICAL PRESCRIPTIONMONITORPAPPILLSPROSTHETICPSY_2PSYCHOLOGYREPORTRUNNING TESTSCANservice-bonesservice-brainservice-checkservice-cycservice-earservice-exerciseservice-eyeservice-hearthservice-laservice-teethservice-womenservice-xraySMARTWATCHSPERMSTETHOSCOPETEETHTOMOGRAPHYURINEVACCINATIONVIRUSVital_SignWATCHWOMEN_2WOMEN_3
علت خونریزی غیر طبیعی رحم چیست؟ (تشخیص و درمان)

خونریزی غیر طبیعی رحم از جمله مشکلاتی است که هر یک از بانوان را میتواند درگیر کند. داشتن سیکل قاعدگی منظم و طبیعی از علائم سلامت بدن و توازن هورمون های زنانه است. بنابراین وجود هرگونه علائمی از خونریزی غیر طبیعی رحم میتواند باعث نگرانی بانوان شود. برخی از این خونریزی ها ممکن است نشانه یک بیماری زمینه ای جدی باشند. پس در صورت مشاهده، علت آن باید توسط پزشک متخصص زنان بررسی شود. در این مقاله قصد داریم علت خونریزی غیر عادی رحم، علت خونریزی رحم بعد از یائسگی، علت خونریزی رحم بعد از پریود و علت خونریزی شدید زنان را بررسی کرده و راه های درمانی هر یک را بیان کنیم.

خونریزی غیر طبیعی رحم چیست؟

هرگونه خونریزی غیر عادی رحم که در هر زمانی از سیکل قاعدگی  رخ دهد، خونریزی غیر طبیعی رحم است. سیکل قاعدگی برای هر کس میتواند متفاوت و از 21 تا 35 روز متغیر باشد. اولین روز شروع پریود تا اولین روز شروع پریود بعدی یک سیکل قاعدگی محسوب می­شود و به طور معمول برای اکثر زنان 28 روز است. خونریزی غیر طبیعی رحم رابطه ای با سن زنان ندارد  از زمان شروع پریودی تا بعد از یائسگی ممکن است رخ دهد.

خونریزی غیر عادی در خانم ها

خونریزی غیرعادی رحم یعنی چی؟

علائم خونریزی غیر طبیعی رحم چیست؟

داشتن علائمی چون خونریزی واژن و لکه بینی در زمان بین دو دوره پریود، خونریزی های شدید در دوران پریود ( منظور زمانی است که بخاطر شدت خونریزی زنان مجبور به تعویض مداوم نوار بهداشتی در هر ساعت می­شوند )، طولانی تر شدن مدت زمان پریود نسبت به دوره های قبلی ( طولانی شدن پریود بیش از 7 روز برای کسانی که همیشه دوره های کوتاه تری داشته اند )، خونریزی رحمی پس از یائسگی و همچنین فاصله زمانی زیاد بین دو دوره پریود مثلا دو یا سه ماه ( برای خانم های مجرد ) نشان از خونریزی غیر طبیعی رحم دارند و علت آنها باید بررسی شود.

تشخیص خونریزی غیر طبیعی رحم

برای تشخیص علت خونریزی غیر عادی رحم، علت خونریزی رحم بعد از یائسگی، علت خونریزی رحم بعد از پریود و علت خونریزی شدید زنان ، پزشک معالج ابتدا سوابق بیماری های فردی و خانوادگی و همچنین زمان سیکل های قاعدگی را بررسی میکند.

سپس برای بررسی میزان هورمون های زنانه، شمارش تعداد سلول های خون و همچنین تست بارداری برای خانم های متاهل انجام آزمایش خون را تجویز میکند.

با توجه به علائم هر فرد و نتیجه معاینات ممکن است برای تشخیص علت این خونریزی ها نیاز به انجام تست های بیشتری مانند سونوگرافی ( از ناحیه رحم، تخمدان و لگن )، بیوسپی از آندومتر ( تکه ‌برداری از آستر رحم )، سونوهیستروگرافی ( ریختن مایعی در رحم توسط یک لوله باریک و سپس تصویر برداری از رحم به وسیله اولتراسوند )، هیستروسالپینژوگرافی ( تزریق یک مایع رنگی درون رحم و لوله های فالوپ و سپس عکسبرداری از رحم توسط اشعه ایکس )، اتساع و کورتاژ ( تراشیدن بخشی از بافت آستر رحم و بررسی آن زیر میکروسکوپ ) و لاپاروسکوپی ( مشاهده درون شکم توسط یک وسیله باریک که از طریق ایجاد یک خراش کوچک در زیر یا روی ناف وارد بدن می­شود ) باشد.

چه عواملی باعث خونریزی غیر طبیعی رحم میشود؟

خونریزی غیر طبیعی رحم به دلیل مشکلات متفاوتی ممکن است رخ دهد. طولانی شدن فاصله زمانی بین دوره های پریود برای دختران جوانی که در 4 سال اول بلوغ هستند طبیعی است و جای نگرانی ندارد. چراکه در این دوره تخمک ها جوان هستند و به طور مرتب آزاد نمی­شوند. در صورتیکه فاصله زمانی بین دوره های پریود کوتاه باشد میتواند نشان از وجود کیست تخمدان باشد. از دیگر دلایل خونریزی غیر عادی رحم میتوان به عدم توازن هورمونی در بدن، وجود تومورهای فیبروئیدی ( ضایعات کوچک و بزرگ )، سقط جنین و بارداری خارج رحمی اشاره کرد. در ادامه دلایل خونریزی های بعد از یائسگی و بین دوره های پریود و بیماری های احتمالی که موجب این مشکلات می­شوند را برای شما ذکر میکنیم.

بررسی علت خونریزی رحم بعد از یائسگی

خونریزی غیر طبیعی رحم بعد از یائسگی-معاینات زنان و انجام آزمایشات زنان در مرکز سلامت نسیم

علت خونریزی غیر طبیعی رحم بعد از یائسگی

 

خونریزی های بعد از یائسگی به علت های مختلفی ممکن است رخ دهد. از جمله این دلایل میتوان به پولیپ رحم، آتروفی آندومتر ( نازک شدن بیش از اندازه دیواره رحم )، هایپرپلازی آندومتر ( ضخیم شدن بیش از اندازه دیواره رحم )، آتروفی واژن ( نازک، خشک و ملتهب شدن دیواره واژن )، سرطان آندومتر ، سرطان رحم و دهانه رحم، سرطان واژن و عوارض استفاده از برخی داروهای هورمونی اشاره کرد.

بررسی علت خونریزی رحم بعد از پریود

از جمله دلایل خونریزی رحم بعد از دوران پریود میتوان به اختلالات تیروئید ( به طور معمول کم کاری غده تیروئید )، استفاده از IUD  برای جلوگیری از بارداری، احتمال بارداری، سندروم تخمدان پلی کیستیک، وجود بیماری های مقاربتی مانند سوزاک یا کلامیدیا، داشتن رابطه زناشویی سخت، آتروفی آندومتر، هایپر پلازی آندومتر، سرطان آندومتر، پلیپ ها، مشکلات لخته شدن خون، خونریزی دستگاه ادراری، تروما لگن، بیماری ‌های التهابی لگن، عفونت گردن رحم و عوارض داروها اشاره کرد.

 

روش های درمان خونریزی غیر طبیعی رحم

انتخاب شیوه درمان توسط پزشک متخصص بر اساس علت خونریزی و تمایل فرد برای بچه دار شدن یا نشدن در طول درمان می­باشد. در اکثر موارد برای درمان این خونریزی های غیر طبیعی از داروهای هورمونی برای برقراری توازن هورمونی در بدن استفاده می­شود.

از جمله این داروها میتوان به قرص های ضد بارداری، داروهای ضد التهاب مانند ایبوپروفن و ناپروکسن و قرص پروژسترون ( برای تنظیم میزان این هورمون ) اشاره کرد. از دیگر روش های درمان میتوان به استفاده از دستگاه درون رحمی یا همان IUD اشاره کرد. این دستگاه T شکل درون رحم قرار گرفته و با آزاد کردن هورمون پروژسترون در درمان خونریزی های غیرعادی و جلوگیری از بارداری موثر است.

معاینه زنان با استفاده از دستگاه T شکل-مرکز سلامت نسیم

معاینه زنان با استفاده از دستگاه T شکل

در صورتیکه علت این خونریزی ها عواملی چون وجود توده و بافت های سرطانی باشد برای درمان نیاز به جراحی های داخلی می­باشد. اگر فردی دیگر قصد بارداری نداشته باشد برای از بین بردن خونریزی های غیر طبیعی میتواند از روش تخریب آندومتر استفاده کند. در این روش لایه داخلی آندومتر توسط گرما، سرما و یا لیزر از بین میرود.

کلام آخر

همانطور که اشاره شد وجود خونریزی های غیر طبیعی رحم میتواند یک علامت هشدار برای بیماری های جدی مانند سرطان باشد. پس مشاهده هرگونه علائم غیر طبیعی شما را ملزم میکند که به پزشک متخصص زنان مراجعه کرده و علت آن را بررسی کنید. در راستای این امر مرکز سلامت نسیم به همراه کادری مجرب و متخصصین این حوزه آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می­باشد.

اشتراک گزاری این پست


تگ‌ها :