AppointmentAUDIOGRAMBLOOD CELLSBLOOD PRESSUREBODY SCALEBONE DENSITYBONEBRAINCHECKUPChest_X-rayCHOLESTEROLCOLONDENTALDIAGNOSISDOCTORDROPSDUMBBELLEAREKGENDOSCOPYEXAMINATIONEYE TESTEYEGLOVEHABITSHEARTHEIGHTHEPATITISHOSPITALINHALERKIDNEYLUNGSMAMMOGRAMMASKMEDICAL PRESCRIPTIONMONITORPAPPILLSPROSTHETICPSY_2PSYCHOLOGYREPORTRUNNING TESTSCANservice-bonesservice-brainservice-checkservice-cycservice-earservice-exerciseservice-eyeservice-hearthservice-laservice-teethservice-womenservice-xraySMARTWATCHSPERMSTETHOSCOPETEETHTOMOGRAPHYURINEVACCINATIONVIRUSVital_SignWATCHWOMEN_2WOMEN_3
برای تقویت سیستم ایمنی بدن چی بخوریم؟ معرفی 17 ماده غذایی

برای تقویت سیستم ایمنی بدن در خانه، جای دادن انواع ویتامین‌ها، مواد معدنی، پروتئین‌های ضروری، آنتی اکسیدان‌ها، فیبر و… از طریق مصرف ماده غذایی، در برنامه غذایی روزانه بسیار ضرورت دارد. علاوه بر آن خوردن خوراکی‌های که خاصیت ضدعفونی و ضدباکتریایی نیز دارند یا منجر به تولید باکتری‌های مفید در روده می‌شوند (پروبیوتیک) نیز حایز اهمیت است.

غذاهایی که سرشار از ویتامین C هستند بهترین مواد غذایی تقویت‌کننده سیستم ایمنی بدن در خانه به حساب می‌آیند. در ادامه به شما ۱۵ ماده غذایی تقویت‌کننده سیستم ایمنی بدن را معرفی می‌کنیم و خواص آن را توضیح می‌دهیم. علاوه بر آن، در این مقاله درباره تقویت سیستم ایمنی بدن با داروی گیاهی و طب سنتی، تقویت سیستم ایمنی بدن در برابر کرونا و تقویت سیستم ایمنی کودکان نیز خواهید خواند.

بیشتر بدانید:بهترین زمان خوردن ناهار چه زمانی است؟

تقویت سیستم ایمنی بدن با داروهای گیاهی

تقویت سیستم ایمنی بدن با داروهای گیاهی در خانه

مرکبات و تقویت سیستم ایمنی بدن در خانه

مهم‌ترین ویژگی مرکبات از جمله پرتقال، لیمو، نارنگی و نارنج، سرشار بودن از ویتامین C است. این ویتامین تولید گلبول‌های سفید خون را افزایش می‌دهد و با این کار به سیستم دفاعی بدن در برابر عوامل بیماری‌زا کمک و با عفونت مقابله می‌کند.

هویج و تقویت سیستم ایمنی بدن در برابر ویروس

هویج سرشار از ویتامین A است. ویتامین A به تقویت مجاری تنفسی کمک می‌کند تا ویروس‌ها، باکتری‌ها و عوامل عفونت‌زا از طریق ریه‌ها وارد بدن نشود؛ بنابراین با ایجاد یک سد دفاعی باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود.

چای سبز بهترین راه تقویت سیستم ایمنی بدن با داروی گیاهی

چای سبز خواص فراوانی دارد و مصرف آن به سلامتی بدن کمک می‌کند. این نوع چای با دارا بودن یک نوع آنتی اکسیدان به نام اپی گالوکاتچین گالات در بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن مؤثر است. وجود آنتی اکسیدان‌ها در بدن بسیار ضروری بوده مانع بیماری‌هایی از جمله سرطان می‌شود.

غذا‌های دریایی، یک راه تقویت سیستم ایمنی بدن در خانه

غذاهای دریایی مانند ماهی و میگو سرشار از امگا ۳ و ماده معدنی سلنیوم هستند. این دو ماده نقش به سزایی در تقویت سیستم ایمنی دارند. جای گرفتن غذا‌های دریایی در برنامه غذایی بسیار مهم است.

ماکیان و تقویت سیستم ایمنی بدن در برابر بیماری‌ها

خوردن مرغ و بوقلمون و… که از خانواده ماکیان هستند بسیار ضروری است. این دسته از مواد غذایی سرشار از ویتامین B۶ هستند که در ساخت گلبول‌های قرمز و سفید خون نقش مهمی دارد.

فیبر، ماده‌ای مهم برای تقویت سیستم ایمنی بدن

فیبر‌ها که در سبزیجات و میوه‌جات موجود هستند به گوارش کمک می‌کنند و جذب غذا در روده را بهبود می‌دهند.

سیر معروف‌ترین ماده غذایی تقویت سیستم ایمنی بدن با طب سنتی

سیر یکی از پرخواص‌ترین مواد غذایی است که از گذشته تا کنون از آن برای مقابله با عوامل باکتریایی و عفونی بدن استفاده می‌کنند؛ بنابراین مصرف سیر سیستم دفاعی بدن را قوی‌تر می‌کند. علاوه بر آن دارای ماده معدنی روی است که این ماده برای سلامتی بدن بسیار ضروری است.

تقویت سیستم ایمنی بدن در خانه با لبنیات

مصرف روزانه انواع لبنیات به خصوص آن‌هایی که پروبیوتیک هستند احتمال ابتلا به بیماری دستگاه گوارش و روده را کاهش می‌دهند. باکتری‌های مفید در روده را ایجاد می‌کنند که به بهبود سیستم دفاعی بدن کمک خوبی می‌کند.

ماست و تقویت بدن ضعیف در برابر بیماری

پروبیوتیک‌ها یکی از بهترین موادی هستند که در افزایش قابلیت سیستم ایمنی بدن نقش دارند. ماست منبع شناخته شده و بسیاری خوبی برای پروبیوتیک به شمار می‌رود و علاوه بر آن دارای روی و ویتامین A نیز هست. همان‌طور که اشاره کردیم این دو ماده برای سیستم دفاعی بدن در برابر عوامل بیماری‌زا بسیار ضروری هستند.

زردچوبه و خواص تقویت‌کننده سیستم ایمنی

زردچوبه یک ادویه مفید است که خواص ضدالتهاب دارد و در درمان بیماری‌هایی مانند آرتریت، آرتروز و روماتوئید مؤثر است.

فلفل دلمه‌ای قرمز منبع ویتأمین C

مهم‌ترین ویتامین موجود در فلفل دلمه‌ای قرمز ویتامین C است. به طوری که ویتأمین C موجود در آن دو برابر انواع مرکبات است. این ویتامین یکی از ضروری‌ترین ویتامین‌هایی است که با تقویت سیستم ایمنی بدن کمک به سزایی می‌کند و کمبود آن، قدرت سیستم دفاعی بدن را کاهش می‌داد. علاوه بر آن ویتامین C به حفظ شادابی و سلامت پوست شما نیز کمک می‌کند.

جوی دوسر از بهترین غذا‌های تقویت‌کننده سیستم ایمنی بدن

جوی دو سر علاوه بر ویتامین‌ها و مواد معدنی، دارای فیبر بتاگلوکان است. این ماده از بروز بیماری‌های میکروبی جلوگیری می‌کند و منجر به تقویت سیستم ایمنی بدن در خانه می‌شود.

فلفل قرمز شیرین مناسب برای بهبود سیستم دفاعی بدن

فلفل قرمز شیرین علاوه بر کاربرد‌هایی که در آشپزی و خوش طعم کردن غذا دارد دارای فواید بسیاری است و به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک زیادی می‌کند. این ماده غذایی منبع قابل توجه ویتامین‌های ضروری از جمله A، C و E است. فلفل شیرین قرمز هم خواص آنتی اکسیدانی دارد.

سیب زمینی شیرین و تقویت بدن‌های ضعیف

سیب زمینی شیرین از آن مواد غذایی است که مصرف روزانه آن برای سلامتی بدن بسیار اهمیت دارد. با دارا بودن میزان قابل توجهی ویتامین A و ویتأمین E و اسدآسکوربیک یا ویتامین C به قوی‌تر شدن سیستم دفاعی بدن کمک می‌کند. سیب زمینی شیرین دارای آهن نیز هست.

بادام سرشار از مواد مغذی تقویت‌کننده سیستم ایمنی

بادام دارای ویتامین E و آنتی اکسیدان است. وجود آنتی اکسیدان‌ها در بدن باعث می‌شود بدن با رادیکال‌های آزاد مقابله و از ابتلا به سرطان جلوگیری کند. از طرفی این ماده غذایی با ارزش دارای پروتئین و آهن نیز هست که به سیستم دفاعی بدن کمک می‌کنند.

عسل و تقویت سیستم ایمنی بدن در خانه

عسل همیشه به عنوان یک ماده غذایی بسیار با ارزش که ضد عفونت است به کار می‌رود. عسل باکتری‌ها را از بین می‌برد و با مصرف آن ابتلا به بیماری‌های عفونی کاهش پیدا می‌کند.

آویشن و تقویت سیستم ایمنی در برابر سرماخوردگی

آویشن یکی از ادویه‌هایی است که بسیاری از افراد در هنگام سرماخوردگی به صورت دمنوش مصرف می‌کنند. خوردن ماست و آویشن نیز به درمان اسهال کمک می‌کند. این ادویه یا داروی گیاهی توانایی از بین بردن باکتری‌ها را دارد و کار خود را از دهان ما آغاز می‌کند و ابتدا باکتری‌های دهان را نابود می‌کند. ورود باکتری‌های موجود در دهان به معده مشکلات را برای سیستم ایمنی بدن ایجاد می‌کند.

پونه کوهی و محافظت از سیستم دفاعی بدن

پونه کوهی، گیاهی است که بدن را در برابر عفونت محافظت می‌کند و از این طریق موجب تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود. این گیاه خاصیت ضدقارچی و ضد باکتریایی دارد و با عوامل بیماری‌زا مقابله می‌کند.

تقویت سیستم ایمنی بدن با دارو‌های گیاهی

ادویه‌هایی همچون زردچوبه، دارچین، زنجبیل، فلفل سیاه، فلفل کائن، ادویه کاری، آویشن و گیاهانی همچون نعنا، پونه کوهی، سیر و پیاز با دارا بودن ترکیباتی که خواص ضد اکسیدان، ضد التهاب و ضد عفونت و… دارند موجب تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شوند. برای تقویت سیستم ایمنی با طب سنتی، افراد با توجه به نوع مزاج خود باید ماده غذایی تقویت‌کننده سیستم ایمنی مصرف کنند.

بسیاری از مواردی که برای تقویت سیستم ایمنی با داروی گیاهی گفتیم در تهیه دمنوش کاربرد دارند و با همان خواص موجب تقویت سیستم ایمنی بدن در خانه می‌شوند. علاوه بر آن، دمنوش‌هایی همچون چای سبز، چای کوهی، چای سفید، بابونه، اسطوخدوس، ختمی، قدومه، عناب و… نیز در تقویت سیستم ایمنی با دمنوش مؤثر هستند. بعضی از آن‌ها مانند زنجبیل و آویشن از بروز سرماخوردگی و آنفولانزا در افراد پیشگیری می‌کند و در درمان آن‌ها مؤثر است و باعث خارج شدن خلط از ریه‌ها می‌شوند. علاوه بر آن در رفع عفونت معده نیز مؤثر هستند.

تقویت سیستم ایمنی بدن در برابر کرونا

قرار گرفتن خوراکی‌های ویتامین C یا مکمل‌های سرشار از این ویتامین یکی از راه‌هایی است که می‌تواند باعث تقویت سیستم ایمنی بدن در برابر کرونا شود. علاوه بر آن جذب ویتامین C توسط بدن از طریق مواد غذایی همچون فلفل دلمه‌ای قرمز و مرکبات منجر به تقویت سیستم ایمنی بدن در برابر سرماخوردگی و آنفولانزا در فصل پاییز و زمستان خواهد شد. به طور کلی برای پیشگیری از کرونا با تغذیه لازم است در رژیم غذایی افراد انواع ویتامین‌ها به خصوص ویتامین A و مواد معدنی مانند آهن جای بگیرد. یکی از سرشار‌ترین مواد غذایی از ویتامین A هویج است. خوردن لبنیات و تخم مرغ نیز ضرورت دارد.

برای تقویت سیستم ایمنی بدن با داروی گیاهی در برابر کرونا، خوردن دمنوش زنجبیل، دارچین، عسل و لیمو و آویشن و امثال این‌ها که توانند گرمی بدن را بالا ببرند توصیه می‌شود.

تقویت سیستم ایمنی بدن در خانه

تقویت سیستم ایمنی بدن در خانه در برابر کرونا

تقویت سیستم ایمنی کودکان

برای تقویت سیستم ایمنی بدن در خانه، جادادن برخی ویتامین‌ها، پروتئین‌ها، مواد معدنی و غیره در برنامه غذایی کودک می‌تواند باعث تقویت سیستم ایمنی کودکان شود. مصرف خوراکی‌هایی که سرشار از ویتامین A هستند مانند کره پاستوریزه، زرده تخم مرغ و جگر از جمله ضروری است. چرا که کمبود ویتامین A باعث می‌شود سلامت بخش‌های مجاری تنفسی دچار مشکل شود و به راحتی عوامل باکتریایی و میکروبی از طریق دستگاه تنفس وارد بدن شود.

مصرف پروبیوتیک‌ها منجر به مجهز شدن بدن کودک به باکتری‌های مفید می‌شود. یکی از سرشارترین مواد غذایی به پروبیوتیک ماست است. یکی دیگر از روش‌های تقویت سیستم دفاعی کودکان مصرف زینک از طریق خوردن خوراکی‌هایی مانند تخم مرغ، دانه‌ها، تخمه کدو، بادام هندی و غیره است. نوشیدن آب کافی، قرارگرفتن در برابر نور خورشید برای جذب ویتامین D و خواب کافی از دیگر مواردی هستند که به قوی شدن عملکرد سیستم ایمنی بدن کودک کمک می‌کنند.

در آخر

در مطالب فوق با تعدادی از غذا‌های تقویت‌کننده سیستم ایمنی بدن آشنا شدیم و دانستیم که هر یک چگونه منجر به تقویت سیستم ایمنی بدن در خانه می‌شوند. همان‌طور که گفتیم قرار دادن مواد غذایی سرشار از املاح و ویتامین‌ها و همچنین فیبر، آنتی اکسیدان و مواد ضد باکتری در برنامه غذایی ضروری است.

اشتراک گذاری این پست