AppointmentAUDIOGRAMBLOOD CELLSBLOOD PRESSUREBODY SCALEBONE DENSITYBONEBRAINCHECKUPChest_X-rayCHOLESTEROLCOLONDENTALDIAGNOSISDOCTORDROPSDUMBBELLEAREKGENDOSCOPYEXAMINATIONEYE TESTEYEGLOVEHABITSHEARTHEIGHTHEPATITISHOSPITALINHALERKIDNEYLUNGSMAMMOGRAMMASKMEDICAL PRESCRIPTIONMONITORPAPPILLSPROSTHETICPSY_2PSYCHOLOGYREPORTRUNNING TESTSCANservice-bonesservice-brainservice-checkservice-cycservice-earservice-exerciseservice-eyeservice-hearthservice-laservice-teethservice-womenservice-xraySMARTWATCHSPERMSTETHOSCOPETEETHTOMOGRAPHYURINEVACCINATIONVIRUSVital_SignWATCHWOMEN_2WOMEN_3
درمان پوکی استخوان در افراد مسن | بهترین روش‌های درمان گیاهی و خانگی

درمان پوکی استخوان در افراد مسن با انجام یک سری راهکارهای اصلاحی در سبک زندگی و دارویی درمان می‌شود. پوکی استخوان در افراد مسن نوعی عارضه است که بیشتر افراد مسن را درگیر می‌کند. بافت استخوان‌ها با افزایش سن و رسیدن به پیری، حجم خود را از دست می‌دهد و حالت شکننده پیدا می‌کند. این افراد در راه رفتن و ورزش کردن معمولا دچار یک سری مشکلاتی می‌شود.

البته پوکی استخوان فقط در راه رفتن مشکلاتی را ایجاد نمی‌کند، بلکه به کمر افراد نیز آسیب‌هایی را وارد می‌سازد. ما در این جا به طور کامل صحبت می‌کنیم که چه نکاتی را باید برای درمان پوکی استخوان در افراد مسن رعایت نمایید.

علت پوکی استخوان افراد مسن

علت پوکی استخوان در افراد سالمند- برای سنجش تراکم استخوان به مرکز سلامت نسیم مراجعه کنید

پیشنهاد مطالعه:ایمنی بعد از ابتلا،دربهبودیافتگان کووید19 قوی‌تر از واکسیناسیون؟

چرا بیشتر سالمندان و خانم‌های مسن از این بیماری گله و شکایت دارند؟ دلیل آن در درجه‌ی اول به سبک زندگی و نوع تغذیه باز می‌گردد. اگر در دوران جوانی تغذیه‌ی درستی نداشته باشید و منابع غنی کللسیم و ویتامین D را دریافت نکنید، در سنین پیری دچار بیماری پوکی استخوان خواهید شد.

همچنین عدم تحرک کافی در دوران جوانی نیز موجب عارضه‌ی پوکی استخوان در افراد مسن خواهد شد. برخی افراد به صورت ژنتیکی و بر اساس سوابق ارثی به این عارضه دچار می‌شوند. به عبارتی بستگان درجه یک نیز دچار این بیماری بوده‌اند. یائسگی و دوران پس از یائسگی نیز موجب شدن پوکی استخوان می‌شود.

در ادامه بیشتر به این موضوع خواهیم پرداخت.

علت پوکی استخوان سالمندان

استخوان به تدریج با افزایش سن مواد معدنی خود را از دست می‌دهد و شکننده می‌شود. دلایل پوکی استخوان در سالمندان را می‌توانیم طبق روال زیر بر شماریم:

مصرف سیگار و الکل در ایام جوانی و یا حتی در ایام پیری. کسانی که به سیگار و یا انواع دخانیات و همچنین نوشیدنی‌های الکلی اعتیاد پیدا نموده‌اند، در پیری حتما پوکی استخوان ایام سالمندی را تجربه خواهند نمود.

استفاده از سیگار باعث پوکی استخوان در افراد مسن میشود

افراد سیگاری در سن های بالا ممکن است دچار پوکی استخوان شوند

کسانی که استخوان‌بندی ریزی دارند، در میانسالی و سالمندی بیماری پوکی استخوان را تجربه می‌کنند. این افراد باید بیشتر به تغذیه خود اهمیت بدهند و غذاهای کلسیم ساز را مصرف نمایند.

بارداری نیز منجر به پوکی استخوان می‌شود. خانم‌های باردار به دلیل این که 9 ماه جنین را داخل بدن خود حمل می‌نمایند، مواد مغذی زیادی از استخوان‌ها کاسته می‌شود و به بدن جنین برای استخوان‌سازی می‌رسد. به همین دلیل بسیاری از خانم‌ها پس از پایان زایمان، دچار پوکی استخوان می‌شوند و از مکمل‌ها و داروهایی برای جبران کلسیم از دست رفته استفاده می‌کنند.

اختلالات موجود در کبد و آرتریت روماتوئید نیز موجب بروز پوکی استخوان می‌شود که باید برای درمان پوکی استخوان در افراد مسن به متخصص استخوان مراجعه نمود.

پایین بودن سطح هورمون تستسترون در آقایان نیز موجب بیماری پوکی استخوان می‌شود. افراد مسن باید سالانه آزمایش‌های چکاپ را انجام بدهند.

درمان پوکی استخوان با تغذیه

خب حالا سوالی که در این جا مطرح می‌گردد این است که باید برای درمان پوکی استخوان در افراد مسن چه غذاهایی را مورد استفاده قرار داد.

افراد مسن باید از غذاهای حاوی ترکیبات پروتئینی در غذاهای خود استفاده نمایند. شیر غنی از پروتئین می‌باشد. بادام درختی، تخمه آفتابگردان، شیر سویا، تخم مرغ، تن ماهی و ماهی تن، ماهی ساردین، لوبیا سفید و عدس، جو دو سر سرشار از پروتئین می‌باشند.

یک میان وعده عالی سرشار از پروتئین برای درمان پوکی استخوان در افراد مسن

شما می‌توانید این میان وعده زیر را به راحتی تهیه نمایید. این ترکیب همانند فرنی می‌باشد.

مواد لازم:

  • جو دو سر پرک
  • شیر
  • مقداری شکر در صورت تمایل

یک لیوان شیر را با دو قاشق غذا خوری جو دو سر پرک آسیاب شده بر روی گاز حرارت دهید و در صورت تمایل مقداری شکر را به مواد اضافه نمایید. اضافه کردن شکر اختیاری است.

این میان وعده مقوی را می‌توانید در وعده‌های صبحانه و عصرانه نوش جان کنید.

مواد غنی از کلسیم و ویتامین D را در رژیم غذایی خود لحاظ کنید

تخم کتان، دانه‌های چیا و کینوا سرشار از کلسیم می‌باشند. همچنین لبنیات، اسفناج، شلغم، شیر سویا، آجیل سویا، بادام درختی و آجیل برزیلی غنی از کلسیم می‌باشند.

روغن جگر ماهی، آفتاب، ماهی سالمون غنی از ویتامین D می‌باشند. شما می‌توانید از قرص ویتامین D و قرص کلسیم نیز استفاده نمایید. البته قرص ویتامین D دارای دز‌های مختلفی می‌باشد و پزشک بسته به میزان نیاز بدن، دز مربوطه را تجویز می‌نماید. ولی در حالت کلی بهتر است که ماهی یک بار قرص ویتامین D را مصرف نمایید.

پیشنهاد مطالعه:افزایش بهره وری زندگی افراد مبتلا به سرطان

درمان پوکی استخوان با تغذیه و خوردن مواد دارای کلسیم و ویتامین d

درمان پوکی استخوان با تغذیه با مصرف مواد دارای کلسیم و ویتامین D

نشانه‌های پوکی استخوان در سالمندان

پوکی استخوان شاید در سنین بین 40 تا 50 سالگی در برخی افراد نشانه‌هایی را از خود بروز ندهد. ولی عمولا افراد بالای 70 سال این مشکلات را تجربه می‌کنند:

  • کمردرد
  • انواع دردهای مفصلی خصوصا در ناحیه لگن
  • احساس درد در ناحیه ستون فقرات
  • ایجاد قوز در پشت فرد
  • کوتاه‌تر شدن قد
  • در ایستادن، راه رفتن و بلند شدن فرد درد را تجربه می‌کند

برای درمان پوکی استخوان در افراد مسن بهترین راه مراجعه به متخصص ارتوپد و یا جراح استخوان و مفاصل می‌باشد. پزشک برای این که متوجه شود که چقدر از بافت استخوان‌ها تحلیل رفته‌اند، آزمایش سنجش تراکم استخوان را برای شما تجویز می‌نماید.

شما با مراجعه به مراکز تصویرداری و رادیولوژی مطب‌های خصوصی و بیمارستان‌ها می‌توانید، از وضعیت بافت استخوان‌های خود آگاه شوید. مرکز سلامت نسیم یکی از مراکزی است که با انجام  آزمایش سنجش تراکم استخوان به شما در پیشگیری و درمان پوکی استخوان کمک میکند.

نشانه های پوکی استخوان در سالمندان-سنجش تراکم استخوان در مرکز سلامت نسیم

نشانه های پوکی استخوان در افراد مسن

داروهای درمان پوکی استخوان در افراد مسن

بیس فسفونات‌ها

این دارو بیشتر در زنان مورد استفاده قرار می‌گیرد. خصوصا زنانی که دوران پس از یائسگی را تجربه می‌کنند و در این دوره از بیماری پوکی استخوان رنج می‌برند.

تری پاراتید

نوعی هورمون مصنوعی است که به جای هورمون طبیعی به کار می‌رود. در حقیقت برای رشد بافت استخوان به یک سری هورمون‌هایی احتیاج می‌باشد که با مصرف این دارو می‌توانید هورمون لازم را برای جایگزینی بافت از دست رفته بدست بیاورید.

کلسی تونین

این مورد هم از انواع هورمون هتی مصنوعی برای ساخت استخوان می‌باشد و برای درمان پوکی استخوان در افراد مسن به کار می‌رود.

دنوزوماب

موجب افزایش تراکم استخوان می‌شود و روند از دست دادن استحکام استخوان را تا حدودی کند می‌نماید.

داروهای گیاهی درمان پوکی استخوان در افراد مسن

ما در این جا یک سری راهکارهای درمان خانگی و گیاهی را به شما معرفی می‌نماییم که تا حدودی می‌تواند در درمان پوکی استخوان در افراد مسن موثر باشد.

معجون کنجد

یک قاشق مربا خوری از کنجد را داخل یک لیوان شیر بریزید و خوب با هم دیگر مخلوط نمایید. از این ترکیب 2 بار در روز نوش جان نمایید.

دمنوش گزنه

شما می‌توانید گیاه خشک شده‌ی گزنه را از عطاری‌ها تهیه نمایید. حدود 3 قاشق غذاخوری از برگ‌های خشک شده‌ی گزنه را داخل یک لیوان دسته دار فرانسوی از آب جوش پر شده بریزید و درب آن را بپوشانید تا خوب آماده‌ی مصرف شود. می‌توانید برروی کتری یا سماور نیز قرار دهید تا به خوبی دم بکشد.

مقدار مصرف این دمنوش 4 الی 5 بار در روز می‌باشد.

شیر بادام

مصرف شیر بادام برای افراد مسن بسیار ضروری می‌باشد. شما خودتان می‌توانید در خانه شیر بادام را درست کنید. مقداری بادام را از شب قبل در آب خیس دهید و روز بعد پوست‌های بادام را بکنید و در آسیاب به خوبی میکس کنید تا کاملا پودر شوند.

حالا می‌توانید مقداری آب نیز به آن اضافه نمایید تا به پوره تبدیل شود. برای کسب خواص بیشتر مقداری عسل و دارچین را می‌توانید به ترکیب بالا اضافه نمایید. همچنین برای دست آمدن شیر بادام می‌توانید پودر بادام را با شیر گرم مخلوط نمایید و میل کنید. می‌توانید برای ایجاد طعمی رضایت بخش زعفران، هل و پودر زنجبیل را به این ترکیب اضافه نمایید.

مصرف شیر بادام برای درمان پوکی استخوان

مصرف شیر بادام برای درمان پوکی استخوان در افراد مسن

پودر کنجد

شما می‌توانید هر روز مقداری از دانه‌های کنجد را مصرف نمایید. این دانه‌ها سرشار از منگنز، مس، روی، فسفر و پتاسیم می‌باشند و برای رشد استخوان‌ها ضروری هستند.

کلام پایانی

مرکز سلامت نسیم با ارائه انواع خدمات سنجش تراکم استخوان به درمان پوکی استخوان در افراد مسن و سالمندان می‌پردازد. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر با مجموعه ما تماس بگیرید

 

 

اشتراک گذاری این پست