AppointmentAUDIOGRAMBLOOD CELLSBLOOD PRESSUREBODY SCALEBONE DENSITYBONEBRAINCHECKUPChest_X-rayCHOLESTEROLCOLONDENTALDIAGNOSISDOCTORDROPSDUMBBELLEAREKGENDOSCOPYEXAMINATIONEYE TESTEYEGLOVEHABITSHEARTHEIGHTHEPATITISHOSPITALINHALERKIDNEYLUNGSMAMMOGRAMMASKMEDICAL PRESCRIPTIONMONITORPAPPILLSPROSTHETICPSY_2PSYCHOLOGYREPORTRUNNING TESTSCANservice-bonesservice-brainservice-checkservice-cycservice-earservice-exerciseservice-eyeservice-hearthservice-laservice-teethservice-womenservice-xraySMARTWATCHSPERMSTETHOSCOPETEETHTOMOGRAPHYURINEVACCINATIONVIRUSVital_SignWATCHWOMEN_2WOMEN_3
درمان خانگی قلب درد عصبی: 10 راهکار موثر + معرفی گیاهان دارویی

درمان گیاهی قلب درد عصبی با استفاده از داروهای گیاهی امکان پذیر است. یکی از مشکلاتی که گریبان گیر اکثر افراد می­شود، تیر کشیدن سمت چپ قفسه سینه یا همان قلب درد است. اولین احتمالی که در این مواقع به ذهن فرد خطور می­کند، ترس از وجود انسداد یا گرفتگی قلب است.

قلب درد میتواند به شکل های مختلفی مانند احساس پری، سنگینی سر دل، درد و فشار ، تیر کشیدن سینه سمت چپ، تکان، تیر کشیدن قلب هنگام نفس عمیق، لرزش و.. در افراد احساس شود. در این مقاله قصد داریم راهکارهایی برای درمان خانگی قلب درد عصبی به شما معرفی می­کنیم.

علائم قلب درد عصبی

اگر مدت زمان تیر کشیدن قلب کوتاه باشد و پس از آن حال فرد بهتر شود، احتمال وجود انسداد تا حد زیادی رفع شده و جای نگرانی نیست. با این وجود احساس درد در قفسه سینه می­تواند مرتبط با قلب و یا دیگر اعضای بدن باشد، بنابراین بهتر است علت آن توسط پزشک متخصص بررسی شود. علت سوزش قلب ممکن است ناشی از استرس یا عصبی شدن باشند.

وجود استرس و عصبی شدن از شایع ترین علل قلب درد در افراد می­باشد. این دردهای عصبی معمولاً در آقایان بالای 50 سال و بانوان بالای 60 سال از دیگر افراد بیشتر است. برخی از افراد به صورت مداوم این درد را احساس میکنند و برای برخی دیگر به طور ناگهانی رخ می­دهد.

درمان گیاهی قلب درد عصبی -بررسی علائم قلب درد و روش های درمان قلب درد

علائم قلب درد عصبی چیست؟

 

از جمله علائم قلب درد عصبی میتوان به تنفس سریع و تند، احساس فشار بر گلو، احساس تنگی نفس، ضربان قلب سریع و شدید، حالت تهوع و درد های شکمی، درد سینه، سرگیجه و غش، لرزش شدید، احساس گرمای زیاد، بی حسی و کرختی بدن اشاره کرد.

قلب درد عصبی و درد ناشی از حمله قلبی دارای تفاوت هستند. قلب درد عصبی ناشی از استرس ممکن است در لحظه برطرف شود و یا بیش از 20 تا 30 دقیقه ادامه دار باشد. همچنین این درد ممکن است در نقاط مختلف بدن احساس شود. اما قلب درد در قفسه سینه، کتف‌ ها و بازوها احساس می­شود.

درمان خانگی قلب درد عصبی

زمانی که علت تیر کشیدن قلب ناشی از استرس باشد میتوانید از روش های درمان خانگی قلب درد عصبی استفاده کنید. توجه داشته باشید که روش های درمان خانگی برای دردهایی که منشأ آنها مشکلات گوارشی، کشیدگی عضلات، مشکلات عصبی و اضطراب است موثر است و در صورت وجود مشکلات جدی تر حتماً باید به متخصص قلب و عروق مراجعه کرد.

درمان گیاهی قلب درد عصبی با استفاده از روش های خانگی و گیاهی میتوان قلب درد عصبی را درمان کرد

روش های درمان خانگی قلب درد عصبی

1. به دنبال آرامش باشید!

در صورت بروز قلب درد عصبی در قدم اول در مکانی امن و آرام قرار بگیرید و با مثبت نگری به خودتان یادآوری کنید که این شرایط و علت سوزش قلب موقتی است. نفس عمیق بکشید و تعداد آنها را بشمارید. شمارش تعداد نفس باعث تمرکز بر موضوعی دیگر شده و کاهش درد را به دنبال دارد.

برای کسب آرامش میتوانید از اپلیکیشن های مدیتیشن و آرامش دهنده مانند MindMeister، Calm، Headspace، Insight Timer، Simple Habit و … استفاده کنید. به کمک این اپلیکیشن­ها میتوانید در راستای درمان قلب درد عصبی، افسردگی را مدیریت کرده و از استرس و عصبی شدن که موجب بروز قلب درد می­شود، دور بمانید. این روش یکی از ساده ترین راه های درمان خانگی قلب درد عصبی است.

2. درمان گیاهی قلب درد عصبی با دمنوش بهار نارنج 

بدون شک درمان گیاهی قلب درد عصبی یکی از بهترین راهکارها برای کاهش درد است. گیاه بهار نارنج دارای خاصیت آرامش بخشی و ضد تشنج می­باشد. مصرف دمنوش یا عرق بهار نارنج باعث کاهش استرس و اضطراب و به دنبال آن، کاهش قلب درد ناشی از آنها می­شود.

توصیه می­شود که دمنوش یا عرق بهار نارنج را قبل از خواب مصرف کنید. استفاده منظم از این دمنوش در کاهش سردرد های عصبی و میگرنی و همچنین تنظیم خواب موثر است.

3. درمان گیاهی قلب درد عصبی با اسطوخودوس، گیاه آرامش بخش!

اسطوخودوس از جمله گیاهان دارویی است که از گذشته تا کنون برای درمان بسیاری از بیماری­‌ها کاربرد دارد. گیاه اسطوخودوس یک آرامش بخش قوی است. زمانی که علت تیر کشیدن قلب ناراحتی های عصبی است، برای آرام شدن و در راستای درمان خانگی قلب درد عصبی میتوان از خاصیت آرامش بخشی این گیاه استفاده کرد.

روش مصرف گیاه اسطوخودوس به عنوان داروی قلب درد عصبی: برای این امر میتوانید روزانه 5 تا 10 گرم از گیاه اسطوخودوس را در نیم لیتر آب به مدت 10 دقیقه جوشانده و به عنوان دمنوش گیاهی میل کنید. همچنین می­توان از خواص روغن این گیاه نیز بهره برد. استفاده موضعی از روغن اسطوخودوس سبب تنظیم ضربان قلب، کنترل تپش قلب، آرام شدن سیستم عصبی بدن و درمان قلب درد عصبی می­شود.

رایحه گیاه اسطوخودوس کاهش اضطراب و استرس را در پی دارد.

درمان گیاهی قلب درد عصبی با استفاده از گیاهان دارویی

درمان گیاهی قلب درد عصبی با استفاده از اسطوخودوس

4. بهبود قلب درد با استفاده از بادرنجبویه

در راستای درمان گیاهی قلب درد عصبی گیاه بادرنجبویه دارای خاصیت تسکین دهندگی و آرامش بخشی است. برای درمان قلب درد و تپش قلبی که ریشه در عصبی شدن، فشار های روانی و استرس دارد، میتوان روزانه یک یا دو فنجان از دمنوش گیاه بادرنجبویه را استفاده کرد.

روش مصرف بادرنجبویه به عنوان داروی قلب درد عصبی: برای تهیه این دمنوش مقدار 4 قاشق غذاخوری از گیاه بادرنجبویه را به همراه یک لیتر آب به مدت 15 دقیقه دم کرده و سپس میل کنید. در صورتیکه دچار گلوکوم (آب سیاه)، اختلالات تیروئیدی و ورم پروستات هستید از مصرف گیاه بادرنجبویه خودداری کنید.

5. درمان گیاهی قلب درد عصبی با گل گاو زبان، داروی اعصاب!

یکی از اصلی ترین گیاه های آرامش بخش که در طب سنتی از آن یاد شده، گیاه گل گاو زبان است. از گذشته تا کنون برای درمان ناراحتی های عصبی و فشارهای ناشی از استرس و اضطراب از گل گاو زبان استفاده می­شود. مصرف به اندازه این گیاه می­تواند با تقویت قلب از تپش قلب و تیر کشیدن های ناشی از اختلالات عصبی جلوگیری و حتی آنها را درمان کند.

این گیاه دارویی دارای پتاسیم و کلسیم است که با برقراری یک ارتباط منظم بین تک تک سلول ها سبب آرام شدن سیستم عصبی می­شود. برای درمان فوری قلب درد میتوانید روزانه مقدار 5 تا 8 گرم از گیاه گل گاو زبان را برای تهیه دمنوش، به همراه تکه­ای نبات و لیمو ترش تازه استفاده کنید.

توجه داشته باشید که مصرف این دمنوش به طور طبیعی فشار خون را افزایش میدهد، بنابراین افرادی که دارای بیماری فشار خون هستند باید از مصرف این دمنوش پرهیز کنند. همچنین به دلیل تاثیر گذاری این گیاه بر روی هورمون­ها، توصیه می­شود که مادرهای باردار و شیرده نیز از مصرف آن خودداری کنند.

6. آسپرین مصرف کنید

یکی از ساده ترین راه های درمان فوری قلب درد و داروی قلب درد عصبی، مصرف دوز کمی آسپرین است. مصرف آسپرین کاهش سریع درد را به همراه دارد به همین دلیل انتخاب بسیاری از افراد برای درمان قلب درد ناشی از استرس می­باشد. اما توجه داشته باشید که این دارو دارای عوارضی است که باید از آن آگاه باشید. برخی افراد ممکن است نسبت به آسپرین آلرژی یا حساسیت داشته باشند و در صورت استفاده دچار عوارضی مانند تورم لب‌ها، زبان، مشکلات تنفسی، خارش بینی، سرگیجه و کهیر شوند.

مصرف بیش از حد و طولانی مدت آسپرین ممکن است باعث آسیب رسیدن به کبد و یا نارسایی کلیه شود. توصیه می­شود افرادی که بالای 70 سال سن دارند، تحت عمل­های ساده پزشکی و دندان پزشکی قرار گرفته­اند، الکل مصرف می­کنند و حساسیت دارند بدون اطلاع و تجویز پزشک حتی دوز کمی ازاین دارو را استفاده نکنند.

7. مصرف شیر زدرچوبه برای کاهش درد!

برای درمان خانگی تیر کشیدن قلب می­توانید از خواص شیر زردچوبه بهره ببرید. مصرف شیر زردچوبه باعث کاهش درد قفسه سینه می­شود. همچنین می­تواند خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی که در اثر التهاب و مشکلات قلبی عروقی به وجود می‌آیند را کاهش دهد. برای تهیه شیر زردچوبه به یک قاشق چای‌خوری زردچوبه، یک لیوان شیر اضافه کرده و به مقدار 15 دقیقه بجوشانید. برای بهتر شدن طعم این جوشانده می­توانید به مقدار دلخواه به آن عسل اضافه کرده و میل نمایید.

8. درمان گیاهی قلب درد عصبی با زنجبیل، از زنجبیل غافل نشوید!

زنجیل یکی دیگر از گیاهان دارویی با خواص بسیار زیاد برای قلب از جمله اثر ضد التهابی، اثر آنتی اکسیدانی، اثر بر چربی خون، اثر ضد لخته ای و اثر بر فشار خون می­باشد. بنابراین برای درمان خانگی تیر کشیدن قلب می­توانید از خواص زنجبیل بهره ببرید. توجه داشته باشید که مصرف زنجبیل در دوران بارداری وشیردهی باید در حد متعادل باشد.

افرادی که از داروهای رقیق کننده خون مثل وارفارین و آسپیرین استفاده می­کنند و دچار سنگ کلیه هستند بدون مشورت با پزشک نباید زنجبیل مصرف کنند. همچنین به یاد داشته باشید که مصرف زیاد زنجبیل ممکن است باعث سوزش سر دل شود.

داروی گیاهی برای قلب درد عصبی

زنجبیل و داروی گیاهی برای قلب درد عصبی

9. تاثیر بادام، جوش شیرین و سرکه سیب

گاهی اوقات در نتیجه عصبی شدن و داشتن استرس میزان اسید معده افزایش یافته و همین ریفلاکس معده باعث ایجاد قلب درد عصبی می­شود. در این موارد برای درمان قلب درد ناشی از استرس مصرف چند عدد بادام و یا شیر بادام میتواند باعث کاهش ریفلاکس و در نتیجه کاهش قلب درد شود.

همچنین میتوان با ترکیب جوش شیرین با آب گرم یا خنک یک محلول قلیایی ساخت که به کاهش اسید معده و در نهایت قلب درد کمک میکند. توجه داشته باشید که مصرف زیاد این محلول ممکن است اثرات جدی بر بدن داشته باشد، بنابراین باید با احتیاط مصرف شود. یکی دیگر از عوامل کاهش دهنده اسید معده، سرکه سیب است. سرکه سیب با بهبود بخشیدن عملکرد سیستم گوارش از تولید اسید در معده جلوگیری میکند و به همین دلیل میتواند یک درمان فوری برای قلب درد و یک داروی گیاهی برای قلب درد عصبی محسوب شود.

10. ماساژ درمانی کنید!

یکی دیگر از روش های فوری رهایی از قلب درد، ماساژ دادن کمر است. برای این امر باید طوری دراز بکشید که صورتتان به سمت زمین باشد و از فرد دیگری بخواهید که خیلی قوی قسمت بالایی کمرتان را ماساژ دهد. این ماساژ دادن به تسکین درد کمک بسیاری میکند.

درمان قلب درد عصبی در خانه با استفاده از ماساژ درمانی

ماساژ کمر و درمان قلب درد عصبی

کلام آخر

روش های درمانی ذکر شده در این مقاله برای مواردی کاربرد دارد که میزان درد کم و موقتی باشد. در صورتی که علائمی مانند تیر کشیدن قلب و سمت چپ سینه، حالت تهوع، سوء هاضمه، سوزش سر دل یا درد معده، درد پا، درد بازو، درد فک یا کمر، احساس خفگی، خستگی شدید، متورم شدن مچ پا و ضربان قلب نامنظم، پایدار و شدید باشند نباید به روش های درمان خانگی اکتفا کرده و باید سریعاً به پزشک مراجعه کنید.

 

اشتراک گزاری این پست