AppointmentAUDIOGRAMBLOOD CELLSBLOOD PRESSUREBODY SCALEBONE DENSITYBONEBRAINCHECKUPChest_X-rayCHOLESTEROLCOLONDENTALDIAGNOSISDOCTORDROPSDUMBBELLEAREKGENDOSCOPYEXAMINATIONEYE TESTEYEGLOVEHABITSHEARTHEIGHTHEPATITISHOSPITALINHALERKIDNEYLUNGSMAMMOGRAMMASKMEDICAL PRESCRIPTIONMONITORPAPPILLSPROSTHETICPSY_2PSYCHOLOGYREPORTRUNNING TESTSCANservice-bonesservice-brainservice-checkservice-cycservice-earservice-exerciseservice-eyeservice-hearthservice-laservice-teethservice-womenservice-xraySMARTWATCHSPERMSTETHOSCOPETEETHTOMOGRAPHYURINEVACCINATIONVIRUSVital_SignWATCHWOMEN_2WOMEN_3
اکوکاردیوگرافی قلب چگونه انجام می‌شود؟

اکوکاردیوگرافی قلب همان آزمایش اکوی قلب است که با استفاده از آن می‌توان ساختار کلی قلب و عملکرد آن را بررسی کرد. این آزمایش که باید توسط پزشک مجرب صورت بگیرد آسیبی به بدن شما نمی‌رساند و دردی هم به همراه ندارد. آزمایش اکو قلب یک راه امن برای تشخیص بیماری‌ها و مشکلات قلبی است که توسط پزشک تجویز و تفسیر می‌شود.

این تست در مراکز معاینات قلب یا اکوکاردیوگرافی صورت می‌گیرد و نیاز به بستری شدن و یا مراقبت خاصی ندارد و مدت زمان انجام آن کمتر از نیم ساعت است. در این مقاله می‌خواهیم توضیح بدهیم که اکوکاردیوگرافی قلب چگونه انجام می‌شود و اکوکاردیوگرافی چیست؟ همچنین نکاتی که درباره آن باید بدانید را بررسی کنیم.

اکو قلب چیست؟

اکوکاردیوگرافی ابزاری است که با کمک آن تصاویری از ساختار قلب، دریچه‌ها و عروق متصل به آن ثبت می‌شود تا مورد ارزیابی قرار بگیرد و این کار با استفاده از ارسال و دریافت امواج فراصوت صورت می‌گیرد. این آزمایش مفید که به تست اکو قلب هم معروف است می‌تواند اطلاعاتی درباره چگونگی وضعیت و عملکرد قلب در اختیار پزشک معالج شما قرار دهد. بنابراین از اهمیت بالایی برخوردار است و یک آزمایش حیاتی به شمار می‌رود. با انجام این آزمایش ساده اما مهم می‌توانید از وضعیت سلامت و کارایی قلب خود مطلع شوید.

Eco cardiography(اکو کاردیوگرافی قلب) روشی است که در ان تصاویری از قلب ثبت می‌شودو ساختار قلب و مشکلات موجود در قلب مشخص می‌شود

اکوکاردیو گرافی قلب با استفاده از ارسال امواج فراصوت صورت می‌گیرد و هیچ خطری ندارد.

تست اکو قلب چگونه انجام می‌شود؟

این آزمایش بسیار ساده بوده و به آمادگی خاصی نیاز ندارد. بهتر است پیش از انجام آن خوب غذا بخورید و نوشیدنی میل کنید. برای اینکه بدانیم اکو قلب چگونه است باید مراحل اکو قلب را بررسی کنیم.

ابتدا باید به یک مرکز اکوکاردیوگرافی قلب مراجعه کنید. مرکز سلامت نسیم در بخش معاینات قلب اکوکاردیوگرافی قلب را انجام می‌دهد. مدت زمان اکو قلب حدود ۱۵ تا ۲۰ دقیقه بوده و توسط متخصص انجام می‌شود. ضمن اینکه زمان انجام اکو قلب می‌تواند در هر ساعتی از روز باشد.

مراحل تست اکو قلب چیست؟

در ابتدا شما می‌بایست بر روی یک تخت به پشت و یا به پهلو دراز بکشید. متخصص مربوطه، ژل مخصوص سونوگرافی را روی نواحی سینه شما قرار می‌دهد و سپس دیسک‌های فلزی که با سیم به دستگاه اکوکاردیوگرافی قلب متصل است را روی قفسه سینه شما حرکت می‌دهد. در حین انجام این تست می‌توانید تصاویر قلب خود را در صفحه ویدئویی تماشا کنید.

این تصاویر در قالب نوار ویدئویی و یا عکس ثبت شده که به آن اکوکاردیوگرام می‌گوییم و توسط پزشک تفسیر می‌شود. توجه کنید که نوار قلب یا الکتروکاردیوگرام با اکوکاردیوگرام تفاوت دارد و تست اکو اطلاعات دقیق‌تری در مورد وضعیت قلب در اختیار پزشک قرار می‌دهد. برای اینکه عملکرد قلب خود را مورد ارزیابی قرار دهید، با انجام تست اکو در مراکز اکوکاردیوگرافی می‌توانید نمایی دقیق از سلامت قلبتان به دست بیاورید.

تست اکو قلب به این صورت است که فرد به پهلو یا به پشت دراز میکشد و تصاویری از قلب فرد ثبت میشود

مراحل انجام تست اکوکاردیو گرافی قلب

 

شاید مقاله درمان گیاهی قلب درد عصبی برای شما مفید باشید پیشنهاد میکنیم این مقاله را مطالعه کنید.

چه زمانی اکو قلب لازم است؟

قلب، حیاتی‌ترین اندام موجود در بدن به حساب می‌آید که نیاز به مراقبت دارد. به طور کلی هر انسانی برای داشتن قلبی سالم باید از وضعیت ساختاری و عملکرد قلب خود مطلع باشد تا بهتر بتواند سلامتی خود را حفظ کند. بهترین روش تشخیص بیماری‌های قلبی مادرزادی با اکو قلب بوده و تنگی یا گشادی دریچه قلب و حفرات موجود در آن با این روش قابل ارزیابی است. علاوه بر آن فشار خون بالا منجر به افزایش ضخامت عضله قلب می‌شود و برای تشخیص و بررسی آن نیز تست اکوکاردیوگرافی قلب نیاز است.

همچنین افرادی که دچار سکته قلبی شده‌اند باید تحت نظر پزشک قرار بگیرند و تست اکوکاردیوگرافی از آن‌ها گرفته شود. اگر احساس می‌کنید به معاینه قلب احتیاج دارید و یا می‌خواهید از سلامت قلب خود اطمینان حاصل کنید، می‌توانید به مرکز سلامت نسیم مراجعه کرده و در بخش معاینات جامع قلب، وضعیت عملکردی و ساختاری قلب خود را مورد ارزیابی قرار دهید و تست اکوکاردیوگرافی از شما گرفته شود.

چه زمانی اکو قلب انجام بدیم؟-معاینات جامع قلب در مرکز سلامت نسیم

زمان مناسب انجام اکوکاردیوگرافی قلب

تفسیر اکو قلب چگونه انجام می‌شود؟

در تفسیر اکوکاردیوگرافی توسط پزشک متخصص چندین فاکتور مورد بررسی قرار می‌گیرد. مثلاً اندازه قلب، ناهنجاری مرتبط با ساختار قلب، عملکرد دریچه‌ها و قلب در دریافت و پمپاژ خون، تومور و لخته‌های خون عامل سکته را مورد ارزیابی قرار می‌دهد. پزشک معالج با بررسی این موارد می‌تواند به بیماری‌های قلب و عروقی، فشار خون بالا، نقایص مادرزادی از جمله وجود حفرات و سوراخ‌های موجود در قلب، مشکلات مربوط به عروق متصل به قلب و شناسایی لخته خون و تومور پی ببرد. تفسیر اکوکاردیوگراف را به پزشک معالج خود بسپارید.

خطرات اکو قلب

شاید برایتان سؤال باشد که خطر اکو قلب چیست و اطلاعات چندانی در مورد این آزمایش نداشته باشید. اکوکاردیوگرافی قلب هیچ‌گونه خطری ندارد و برای انجام آن از اشعه x استفاده نمی‌شود. در این تست امواج فراصوت به سمت قلب فرستاده و دریافت می‌شوند که هیچ ضرری ندارد. بنابراین لازم نیست نگران عوارض اکو قلب باشید.

انواع اکو قلب

انواع اکو قلب با توجه به روش‌های انجام و دستگاه اکوکاردیوگرافی قلب به ۴ دسته تقسیم می‌شود. اگرچه اساس تمام روش‌ها، ارسال و دریافت موج‌های فراصوت و به تصویر کشیدن ساختار قلب و عملکرد آن در نمایشگر است.

اکو دو بعدی

اکوکاردیوگرافی دو بعدی نمایی از ساختار کلی قلب نشان می‌دهد که برای برای بررسی قدرت عضلانی و اندازه قلب و دریچه‌ها، عملکرد آن‌ها و توانایی بطن‌ها در پمپاژ خون انجام می‌شود. این روش رایج‌ترین و معمولی‌ترین روش اکو قلبی است که گزینه مناسبی برای افرادی که می‌خواهند از سلامت قلب خود مطمئن شوند محسوب می‌شود.

اکوکاردیوگرافی دو بعدی برای اندازه گیزی قدرت عضلات قلب انجام می‌شود

اکوکاردیوگرافی دوبعدی رایج ترین روش اکوقلب است

اکو داپلر

اکوکاردیوگرافی داپلر روشی است که برای تشخیص سرعت جریان خون و جهت آن در داخل حفرات قلب و عروق متصل به آن به کار می‌رود. در این روش می‌توان مشکلات مادرزادی قلبی، ناهنجاری‌های دریچه قلب و تنگی و گشادی آن‌ها را ارزیابی کرد. تصاویری که از اکو قلب در این روش ثبت می‌شود رنگی است و دید دقیق‌تری به متخصصی که در حال معاینه قلب است می‌دهد. در صورتی که متوجه علائم ناهنجاری‌های قلبی شدید، مراجعه به مرکز الکتروکاردیوگرافی بسیار ضروری است.

اکو داپلر یکی دیگر از روش های اکو قلب است

در اکوکاردیوگرافی داپلر تصاویر رنگی است و با استفاده از آن میتوان مشکلات مادرزادی قلبی را تشخیص داد

اکوکاردیوگرافی از مری یا اکو TEE

گاهی نیز اکو قلب از راه مری انجام می‌شود تا تصاویر دقیق‌تر و واضح‌تری از قلب و آئورت در اختیار پزشک معالج قرار دهد. این روش اکوکاردیوگرافی قلب که با نام اکو مری نیز شناخته می‌شود جهت شناسایی اختلال کارایی دریچه‌های مصنوعی، آئورت و دهلیز چپ اهمیت دارد. با توجه به تشخیص و تجویز پزشک این نوع اکو انجام می‌شود که روش متفاوت‌تری دارد اما مانند دیگر انواع اکو بی‌خطر است.

اکوی قلب از راه مری-یکی از روش های اکوی قلب

اکوی TEE، اکوکاردیوگرافی قلب از راه مری

اکوکاردیوگرافی تنشی معروف به اکو استرس

اکو استرس روشی است که دید جزئی از وضعیت و کارایی قلب به پزشک می‌دهد. برای انجام تست اکو به این روش لازم است که ضربان قلب بیمار افزایش پیدا کند چرا که در این صورت تشخیص مشکلات قلبی و عروقی آسان‌تر می‌شود. این کار تحت نظر پزشک و با مصرف داروی افزایش ضربان قلب یا ورزش روی تردمیل و یا دوچرخه ایستاده صورت می‌گیرد.

Echo stress ( اکو استرس) با افزایش ضربان قلب بیمار انجام می‌شود

اکو استرس با افزایش ضربان قلب بیمار با ورزش روی تردمیل و یا دوچرخه انجام می‌شود

هزینه اکو قلب

هزینه اکوکاردیوگرافی با توجه به تکنولوژی دستگاه اکو قلب، مهارت متخصص و حتی نوع بیماری قلبی و عروقی می‌تواند متغیر باشد. مرکزسلامت نسیم یکی از مراکزی است  که با برخورداری از بهترین تکنولوژی و متخصصان این زمینه، معاینات جامع قلب و تست اکو قلب را انجام می‌دهد.برای دریافت اطلاعات بیشتر با مرکز تماس بگیرید.

کلام پایانی

در مطالب فوق، چگونگی انجام اکوکاردیوگرافی قلب و نکاتی که در مورد آن باید بدانید را بررسی کردیم. برای انجام تست اکو لازم است به مرکز اکوکاردیوگرافی مراجعه کنید و از وضعیت قلب خود مطلع شوید. مرکز سلامت نسیم خدمات جامعی در زمینه معاینات قلبی و انجام تست اکو ارائه می‌دهد که می‌توانید برای مراقبت و اطمینان از سلامتی قلب خود و یا اطلاع از وجود بیماری‌ها و ناهنجاری‌های قلبی به آن مراجعه کنید.

اشتراک گزاری این پست


تگ‌ها :