AppointmentAUDIOGRAMBLOOD CELLSBLOOD PRESSUREBODY SCALEBONE DENSITYBONEBRAINCHECKUPChest_X-rayCHOLESTEROLCOLONDENTALDIAGNOSISDOCTORDROPSDUMBBELLEAREKGENDOSCOPYEXAMINATIONEYE TESTEYEGLOVEHABITSHEARTHEIGHTHEPATITISHOSPITALINHALERKIDNEYLUNGSMAMMOGRAMMASKMEDICAL PRESCRIPTIONMONITORPAPPILLSPROSTHETICPSY_2PSYCHOLOGYREPORTRUNNING TESTSCANservice-bonesservice-brainservice-checkservice-cycservice-earservice-exerciseservice-eyeservice-hearthservice-laservice-teethservice-womenservice-xraySMARTWATCHSPERMSTETHOSCOPETEETHTOMOGRAPHYURINEVACCINATIONVIRUSVital_SignWATCHWOMEN_2WOMEN_3
ارتباط شب‌زنده‌داری و چاقی شکمی

یک مطالعه بین‌المللی گسترده نشان می دهد دیر خوابیدن در شب با چاقی، به‌ویژه بزرگی شکم همراه است.

افرادی که به شب‌زنده‌داری عادت دارند به جغدهای شب معروف هستند، اگر شما جزو این دسته از افراد بوده و از طرفی هم نگران چربی اطراف شکم و خطرات سلامتی آن هستید، بهتر است در زمان خواب خود تجدید نظر کنید.

یک مطالعه بین‌المللی بزرگ بر روی افراد میانسال و مسن نشان می‌دهد که دیر خوابیدن با چاقی و بزرگی شکم مرتبط است. این مطالعه که به صورت آنلاین در تاریخ 1 ژوئن 2021 توسط شبکه JAMA Open منتشر شد، تقریباً 137 هزار نفر با سطوح درآمدی متفاوت از 26 کشور را شامل می‌شود.

شرکت کنندگان به سؤالاتی در مورد عادت‌های خواب خود پاسخ دادند و حدود 14 درصد گفتند که نیمه شب یا حتی دیرتر می‌خوابند. نتایج نشان داد در مقایسه با دیگر شرکت‌کنندگان که زمان خواب آنها بین ساعت 8 تا 10 شب عنوان شد، کسانی که زمان خواب به مراتب دیرتری دارند، با 20 درصد بیشتر خطر چاقی (در شاخص توده بدنی 30 یا بالاتر) و یا داشتن دور‌کمر بزرگ‌تر مواجه می‌شوند.

این خطر حتی در میان افرادی که بین ساعت 2 تا 6 صبح به رختخواب می‌روند، بیشتر بود (35٪ تا 38٪). این بررسی نشان داد چرت‌های طولانی در طول روز نیز با افزایش خطر چربی شکم، به ویژه در میان زنان مرتبط بوده است.

این در حالی است که زودتر به رختخواب رفتن (قبل از ساعت 8 شب) با چاقی ارتباطی نداشت. این مطالعه مشاهده‌ای بوده است و به همین دلیل ثابت نمی‌کند که دیر خوابیدن باعث افزایش وزن می‌شود. اما منطقی است که محققان بتوانند حدس بزنند که به تعویق‌انداختن زمان خواب می‌تواند ریتم شبانه‌روز (چرخه خواب و بیداری) را کاهش دهد و همین باعث افزایش سطح هورمون استرس کورتیزول می‌شود و می‌تواند در چاقی شکمی نقش داشته باشد.

اشتراک گزاری این پست


تگ‌ها :