AppointmentAUDIOGRAMBLOOD CELLSBLOOD PRESSUREBODY SCALEBONE DENSITYBONEBRAINCHECKUPChest_X-rayCHOLESTEROLCOLONDENTALDIAGNOSISDOCTORDROPSDUMBBELLEAREKGENDOSCOPYEXAMINATIONEYE TESTEYEGLOVEHABITSHEARTHEIGHTHEPATITISHOSPITALINHALERKIDNEYLUNGSMAMMOGRAMMASKMEDICAL PRESCRIPTIONMONITORPAPPILLSPROSTHETICPSY_2PSYCHOLOGYREPORTRUNNING TESTSCANservice-bonesservice-brainservice-checkservice-cycservice-earservice-exerciseservice-eyeservice-hearthservice-laservice-teethservice-womenservice-xraySMARTWATCHSPERMSTETHOSCOPETEETHTOMOGRAPHYURINEVACCINATIONVIRUSVital_SignWATCHWOMEN_2WOMEN_3
بهترین روش‌های درمان پوکی استخوان در زنان

درمان پوکی استخوان در زنان با راهکارهای زیادی که توسط پزشکان ارائه گشته است، انجام می‌شود. بسیاری از زنان خصوصا در سنین بالای 50 سال به این عارضه دچار می‌شوند و باید حتما تحت نظر پزشک شیوه‌ها و اصولی را در روند زندگی خود پیش بگیرند تا در حرکت کردن مشکلات کمتری را احساس نمایند.

اگر بخواهیم دقیق‌تر به تعریف پوکی استخوان بپردازیم: اختلالی است که در آن استخوان‌ها نازک و شکننده می‌شوند. و اگر شدت پوکی در استخوان‌ها بالاتر برود، فرد شکستگی‌های متوالی را تجربه می‌نماید.

به طور مثال: در هنگام راه رفتن، استخوان مچ پا پیچ می‌خورد و فرد شکستگی را در ناحیه مچ پا تجربه می‌نماید. و یا ممکن است در اثر زمین خوردن، استخوان لگن به طور کامل بشکند. ما در این جا به طور کامل می‌پردازیم که علائم پوکی استخوان شامل چه مواردی است و برای درمان پوکی استخوان در زنان چه باید کرد.

علائم پوکی استخوان در زنان

پوکی استخوان خود را با علائم زیر نشان می‌دهد:

  • قد فرد به مروز زمان کاهش پیدا می‌کند و کوتاه می‌شود.
  • فرد حالت خمیده پیدا می‌کند.
  • احساس درد در ناحیه کمر و یا ایجاد عارضه کمر درد به طور متوالی
  • استخوان او به راحتی می‌شکند. (به عبارتی، جنس استخوان به مرور زمان ضعیف می‌شود.)

فرض کنید که با گروهی از بانوان در حال کوهنوردی هستید و یا قصد دارید برای آخر هفته به کوه بروید. بانوانی که از پوکی استخوان رنج می‌برند، دائما در طول مسیر توقف می‌نمایند و در هنگام عبور از سنگلاخ‌ها و مسیر‌های پیچ در پیچ، پاهایشان پیچ می‌خورد و با یک کج شدن ساده، استخوان به راحتی می‌شکند.

این افراد باید در راه رفتن و رد شدن از مسیرهای مختلف، دقت دو چندانی را به عمل بیاورند. بیشتر خانم‌ها در سنین یائسگی و پس از آن از درد کمر شکایت دارند.

علائم پوکی استخوان در زنان برای سنجش تراکم استخوان یه مرکز سلامت نسیم مراجعه کنید

علائم پوکی استخوان در زنان

درمان پوکی استخوان در زنان جوان

همیشه پوکی استخوان برای زنان بالای 50 سال رخ نمی‌دهد. بسیاری از زنان در سنین پایین‌تر نیز با این عارضه دست و پنجه نرم می‌کنند. برخی افراد ممکن است در زمان بدو تولد و مادرزادی استخوانشان نرم باشد و از همان کودکی با مراقبت‌هایی خاص، روند زندگی خود را طی نمایند.

زنانی که در سنین پایین‌تر به دلیل برخی مشکلات هورمونی زود‌تر یائسه می‌شوند، بیشتر در معرض خطر این عارضه قرار دارند. خب، ما در حقیقت می‌خواهیم بدانیم که درمان پوکی استخوان در زنان جوان چیست؟

برای درمان پوکی استخوان در زنان جوان باید راهکارها و مواد غذایی زیر را در پیش گرفت:

در اولین گام شما باید تغییراتی را در سبک زندگی خود لحاظ نمایید. به عبارتی اگر بین 18 تا 50 سال سن دارید بهتر است که سنگ بنای روند سلامت زندگی خود را بر پایه تغذیه سالم، بچینید.

  • به صورت روزانه ورزش کنید و آب بنوشبد.
  • اگر از کمبود ویتامین D و کلسیم در بدن خود رنج می‌برید، حتما مکمل‌ها را مصرف نمایید. می‌توانید با تجویز پزشک ویتامین D و قرص کلسیم را مصرف نمایید.
مصرف روزانه آب برای درمان پوکی استخوان

مصرف آب به اندازه کافی برای درمان پوکی استخوان

برای درمان پوکی استخوان در زنان غذاهای حاوی ویتامین D را در برنامه غذایی خود بگنجانید

غذاهای حاوی ویتامین D شامل: انواع ماهی‌ها ( قزل آلا و ماهی شیر)، میگو، شیر گاو، شیر سویا، آب پرتقال، قارچ، زرده تخم مرغ، تن ماهی، روغن کبد ماهی کاد، و ماهی ساردین از منابع غنی ویتامین D می‌باشند که باید حتما آن‌ها را در برنامه غذایی خود بگنجانید.

مواد غذایی حاوی ویتامین D مصرف کنید تا پوکی استخوان درمان شود

مصرف مواد غذایی حاوی ویتامین D برای درمان پوکی استخوان

آفتاب بگیرید

ساعاتی در روز را در زیر آفتاب یا نور خورشید دراز بکشید و یا اگر در نزدیکی ساحل مجاورت دارید و یا زندگی می‌کنید، حمام آفتاب بگیرید. با دریافت نور طبیعی خورشید، به راحتی می‌توانید ویتامین D را وارد بدن خود کنید.

مواد غنی از کلسیم را مصرف نمایید

برای درمان پوکی استخوان در زنان جوان باید حتما مواد غنی از کلسیم در برنامه غذایی روزانه آن‌ها و یا در میان وعده‌ها گنجانده شود.

خوراکی‌های حاوی کلسیم عبارتند از:

بادام درختی

دانه‌های چیا

پنیر

کنجد

پرتقال

کینوا

کلم پیچ

شیر کم چرب

ماهی ساردین

شیر سویا

ملاس یا شیره نیشکر

لوبیا سفید

سویا

انجیر خشک

برگ شلغم

کلم بروکلی

تخمه آفتاب گردان

تخم کدو

تخم کتان

برگ شلغم

و دیگر مواد غنی از کلسیم.

همچنین می‌توانید از عصاره قلم نیز در غذاهای خود استفاده نمایید. مکمل یا قرص کلسیم برای موارد بسیار خاص تجویز می‌شود. ولی بهتر است که شما این منابع تغذیه‌ای را از مواد طبیعی وارد بدن خود کنید.

مواد حاوی کلسیم برای درمان پوکی استخوان در زنان مفید است.

درمان پوکی استخوان در زنان با مصرف مواد دارای کلسیم

جلوگیری از پوکی استخوان در یائسگی

همیشه گفته‌ایم که پیشگیری بهتر از درمان است. یائسگی در زنان با انواع اختلالاتی همراه می‌باشد که اگر عارضه پوکی استخوان را نیز بخواهیم به این روند اضافه کنیم، فرد تا آخر عمر توانایی بدنی خود را از دست خواهد داد و از شادابی او کاسته می‌شود. پس لازم است که راهکارهای زیر را برای درمان پوکی استخوان در زنان به عنوان یک راه درمانی پیشگیرانه در نظر بگیرید.

از چاقی و افزایش وزن جلوگیری کنید

اگر چاق هستید، همین حالا برای خود برنامه‌ای بچینید و وزن خود را پایین بیاورید. از رژیم‌های غذایی کم کالری پیروی نمایید و مواد حاوی کلسیم و ویتامین D را نیز در برنامه غذایی خود بگنجانید.

زنان چاق در هنگام پیاده روی و تحرک، وزن زیادی را به پاهایشان منتقل می‌نمایند و بیشتر وزن بدن در هنگام راه رفتن بر روی استخوان‌های ناحیه پا قرار می‌گیرد و این امر در دراز مدت موجب ایجاد عارضه پوکی استخوان در زنان می‌شود.

جلوگیری از چاقی و اضافه وزن برای درمان پوکی استخوان در زنان

جلوگیری از پوکی استخوان در زنان با جلوگیری از چاقی و اضافه وزن

از مصرف دخانیات خودداری نمایید

سیگار، مشروبات الکلی، قلیان و دیگر مواد دخانی موجب می‌شود تا بافت استخوان‌ها به مرور زمان دچار کاهش وزن شود و به پوک استخوان می‌انجامد.

اگر از بیماری سرطان سینه و یا سرطان روده بزرگ رنج می‌برید، باید حتما آن‌ها را درمان نمایید

این دو بیماری موجب پوکی استخوان زودرس می‌شوند و پزشکان برای درمان پوکی استخوان برای زنانی که از بیماری سرطان سینه رنج می‌برند و دوران پس از یائسگی را نیز طی می‌کنند، زولدرونیک اسید را تجویز می‌نمایند.

مواد حاوی پروتئین را مصرف نمایید

یکی دیگر از راهکارهای درمان پوکی استخوان در زنان مصرف مواد غنی از پروتئین است. شما می‌توانید برای جلوگیری ازپوکی استخوان زودرس در هنگام یائسگی، مواد پروتئین دار مصرف نمایید. حالا به نظر شما چه موادی حاوی پروتئین است؟ شیر، تخم مرغ، گوشت و لبنیات.

آب درمانی

اگر نمی‌توانید ورزش کنید، حتما به استخر بروید و در آب راه بروید. حرکت آب می‌تواند در شما نوعی انرژی و حس شادابی را به وجود بیاورد.

درمان پوکی استخوان در زنان یائسه

برای درمان پوکی استخوان شما به 1200 میلی گرم کلسیم در طول روز احتیاج دارید که باید این مقدار مورد نیاز را از مواد غذایی و انواع مکمل‌ها بدست بیاورید.

البته گفته شده است که مصرف بالای کلسیم می‌تواند موجب بروز انواع بیماری‌های قلبی و سنگ کلیه شود. اگر بیماری پیش زمینه‌ای دارید حتما با پزشک خود این مسئله را مطرح نمایید.

پزشک متخصص به شما خواهد گفت که دقیقا شما می‌توانید چه مقدار مواد غذایی را در طول روز مصرف نمایید تا این 1200 میلی گرم به صورت روزانه تامین گردد. برای افراد بالای 70 سال، میزان مصرف کلسیم به 2000 میلی گرم در روز می‌رسد.

پس برای درمان پوکی استخوان در زنان یائسه باید میزان کلسیم، و پروتئین را افزایش داد. همچنین از سبک زندگی سالم نیز باید پیروی نمود.

بیشتر زنان 70 سال به بالا، خود را به نوعی از انجام فعالیت‌ها بازنشسته می‌کنند که ما پیشنهاد می‌کنیم که ورزش‌های سبک و تحرک را نیز همانند کلسیم و پروئتین، در برنامه روزانه خود بگنجانید.

درمان پوکی استخوان در زنان باردار

زنان باردار جنین را در شکم خود نگهداری می‌نمایند و جنین برای استخوان‌سازی و تامین کلسیم مورد نیاز بدن خود، از کلسیم موجود در بدن مادر تغذیه می‌کند. وقتی که جنین کلسیم خود را از مادر بگیرد، میزان کلسیم موجود در بدن مادر کاهش می‌یابد و مادر با پوکی استخوان در بارداری مواجه می‌شومد.

برای جلوگیری از عارضه پوکی استخوان در زنان باردار معمولا پزشک متخصص زنان، میزان کلسیم و ویتامین D را در برنامه غذایی مادران باردار افزایش می‌دهد.

برای زنان باردار در طول روز به 1000 میلی گرم کلسیم و 600 واحد ویتامین D احتیاج می‌باشد که باید این ترکیبات را از مواد غذایی دریافت نمایند.

اگر تعداد بارداری بیشتر باشد، پوکی استخوان در مادران بیشتر می‌شود. البته نوعی بیماری پوکی استخوان وجود دارد که در ماه سوم بارداری دیده می‌شود. به عبارتی استخوان‌ها حساس و شکننده می‌شوند و فرد در هنگام زایمان درد بسیار زیادی را متحمل می‌گردد.

در دوران شیردهی نیز تراکم استخوان پایین می‌آید و پس از پایان دوران شیردهی و دریافت رژیم تغذیه‌ای مناسب، فرد دوباره می‌تواند آن کاستی‌های به وج.د آمده را جبران نماید.

سن انجام سنجش تراکم استخوان برای جلوگیری از پوکی استخوان چه زمانی است؟

این سن در افراد و با توجه به شرایط فیزیکی و جسمانی آن‌ها متفاوت می‌باشد. اما با توجه به این که پس از سن 45 سالگی درد کمر، خمیده شدن پشت و کوتاه شدن قد شروع می‌شود بهتر است که پیش از 65 سالگی، تست سنجش تراکم استخوان صورت پذیرد.

به عبارتی مطلوب‌ترین سن برای انجام این کار، بین 45 تا 65 سالگی می‌باشد. شما می‌توانید برای آگاهی یافتن از وضعیت استخوان‌های خود، در همان ابتدای 45 سالگی و یا اگر سابقه‌ی یائسگی در خانواده شما قبل از 45 سال است، در سن 40 سالگی اولین تست سنجش تراکم استخوان را انجام بدهید.

سن سنجش تراکم استخوان در زنان

سن مناسب سنجش تراکم استخوان در زنان

تاثیر قرص‌های ضد بارداری بر درمان پوکی استخوان در زنان

قرص‌های ال دی و اچ دی که برای جلوگیری از بارداری مورد استفاده قرار می‌گیرند، به دلیل تولید استروژن تاثیر محافظتی را بر کاهش تراکم استخوان‌ها ایفا می‌نمایند.

کلام پایانی

حتما برای درمان پوکی استخوان نزد پزشک متخصص استخوان و مفاصل تحت درمان قرار بگیرید. مرکز سلامت نسیم با انجام آزمایش سنجش تراکم استخوان  این عارضه را در شما شناسایی می‌کند و انواع راهکارهای درمانی را برای خانم‌ها ارائه می‌نماید. ما در مرکز خود با مجرب ترین، زبده‌ترین پزشکان با انجام آزمایش های لازم به شما کمک می‌کنیم تا به درمان بیماری‌های خود بپردازید.

اشتراک گذاری این پست