AppointmentAUDIOGRAMBLOOD CELLSBLOOD PRESSUREBODY SCALEBONE DENSITYBONEBRAINCHECKUPChest_X-rayCHOLESTEROLCOLONDENTALDIAGNOSISDOCTORDROPSDUMBBELLEAREKGENDOSCOPYEXAMINATIONEYE TESTEYEGLOVEHABITSHEARTHEIGHTHEPATITISHOSPITALINHALERKIDNEYLUNGSMAMMOGRAMMASKMEDICAL PRESCRIPTIONMONITORPAPPILLSPROSTHETICPSY_2PSYCHOLOGYREPORTRUNNING TESTSCANservice-bonesservice-brainservice-checkservice-cycservice-earservice-exerciseservice-eyeservice-hearthservice-laservice-teethservice-womenservice-xraySMARTWATCHSPERMSTETHOSCOPETEETHTOMOGRAPHYURINEVACCINATIONVIRUSVital_SignWATCHWOMEN_2WOMEN_3
چند راهکار موثر برای درمان درد دندان عقل بعد از کشیدن

درمان درد دندان عقل بعد از کشیدن با انجام یک سری راهکارهای خانگی و پزشکی میسر می‌گردد. دندان عقل را برخی افراد به عنوان دندان اضافه در بدن می‌شناسند و معتقد هستند که این دندان به راحتی می‌تواند دندان‌های دیگر را خراب کند. شما در این خصوص چه فکری می‌کنید؟ به نظر شما نگه داشتن دندان عقل همانند دندان‌های دیگر، لازم و ضروری است یا این که قصد دارید آن را بکشید؟

بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند که دندان عقل خود را بکشند. زیرا به دندان‌های دیگر فشار وارد می‌کند و ممکن است ترتیب قرار گرفتن دندان‌ها را خراب کند و دندان‌ها روی هم دیگر بیفتند.

بهتر است که دندان عقل را بلافاصله بعد از اینکه کامل در آمد بکشید. اگر لثه شما کوچک باشد، دندان عقل داخل لثه به شکل نهفته باقی می‌ماند و شما باید برای برداشتن آن نزد جراح دندانپزشک بروید تا برایتان جراحی لازم را برای خارج کردن دندان انجام بدهد.

درمان درد بعد از جراحی دندان عقل

کشیدن دندان عقل، درد بیشتری را نسبت به دندان‌های دیگر با خود به همراه دارد. بسیاری از افراد حتی قادر نیستند تا چند روز غذایی را میل کنند و دائما از مسکن‌ها استفاده می‌کنند. ولی مسکن‌ها ممکن است برای برخی افراد عوارضی را در پی داشته باشد. خصوصا کسانی که از داروهای اعصاب استفاده می‌کنند، ممکن است با خوردن برخی مسکن‌ها دچار مشکلاتی شوند.

بهترین درمان درد دندان عقل بعد از کشیدن استفاده از مواد طبیعی است. شما می‌توانید با برخی از موادی که حتما در خانه شما یافت می‌شود، درد دندان خود را کاهش دهید.

خب، حالا ما در این جا به شما می‌گوییم که چه چیزهایی را برای درمان درد دندان عقل و درمان دردی که بعد از کشیدن حس می‌شود، مورد استفاده قرار دهید:

استفاده از پودر فلفل قرمز و زنجبیل برای درمان درد بعد از جراحی دندان عقل

شما می‌توانید این دو ماده را به مقدار کاملا مساوی با مقداری آب میکس نمایید و پس این که مواد مخلوط شده به شکل سس درآمد، آن را بر روی پنه‌ای بمالید و در موضع درد قرار دهید. با این کار شدن درد کاهش می‌یابد. البته اگر دندان عقلتان درد می‌کند و هنوز آن را نکشیده‌اید، این روش بسیار کارساز می‌باشد.

استفاده از قرص ایبوبروفن، ناپروکسن، مفنامیک اسید یا ژلوفن

این قرص‌ها که از آن‌ها به عنوان مسکن یاد می‌شود، موجب کاهش درد دندان می‌شود. ولی اگر بیماری زمینه‌ای خاصی دارید بهتر است که از این قرص‌ها استفاده نکنید. ولی در حالت کلی، دندانپزشکان برای درمان درد دندان عقل بعد از کشیدن این قرص‌ها را تجویز می‌نمایند.

شما می‌توانید هم به صورت آزاد و بدون نسخه و هم با نسخه‌ی پزشک این قرص‌ها را از داروخانه تهیه کنید.

یخ

شما می‌توانید مقداری یخ را داخل پلاستیک بریزید و آن‌ها را روی فکی که دندان عقل را کشیده‌اید قرار دهید. با این کار می‌توانید درد دندان خود را تسکین دهید.

پیشنهاد ما این است که یخ در مدت زمان 15 دقیقه بر روی موضع بماند تا بتواند به خوبی در کاهش درد تاثیرات خود را نشان دهد.

نکته: یخ را مستقیما روی لثه قرار ندهید و فقط بر روی فک بگذارید.

استفاده از کیسه چای برای کاهش موضع درد

شما می‌توانید آب را جوش بیاورید و چای کیسه‌ای را داخل آب جوش بیندازید و پس از این که به طور کامل کیسه چای سرد شد، آن را داخل یخچال قرار دهید تا کاملا خنک شود.

سپس آن را از یخچال بیرون بیاورید و در ناحیه جراحی دندان خود قرار دهید. با این کار می‌توانید تا حدودی جلوی التهاب و ورم لثه خود را بگیرید.

البته اگر دندان دیگرتان درد می‌کند نیز شما می‌توانید این روش را انجام دهید.

دقت کنید که شما در این روش می‌توانید چای کیسه‌ای خنک را بر روی موضع درد قرار بدهید ولی در روش اول و سوم باید حتما مواد ذکر شده خارج از موضع درد قرار بگیرند.

استفاده از کیسه چای برای درمان درد دندان عقل

یکی از روش های درمان درد دندان عقل استفاده از کیسه چای است

روغن گل بنفشه پایه کنجد و یا قطره منتا

شما می‌توانید این روغن را از عطاری تهیه نمایید و ناحیه اطراف لثه خود را از بیرون (نزدیک فک) آرام آرام ماساژ دهید. این کار موجب بیحس شدن اعصاب آن ناحیه می‌شود.

همچنین می‌توانید از قطره منتا نیز برای کاهش یا درمان درد دندان عقل بعد از کشیدن استفاده کنید. این قطره از عصاره نعناع ساخته شده است و درد را برای مدتی بیحس می‌کند.

دقت کنید که نباید قطره را روی دندان یا لثه‌ی خود بریزید و فقط از بیرون فک می‌توانید ماساژ دهید.

بعد از کشیدن دندان عقل چه مراقبت‌هایی را باید انجام بدهیم؟

 • حتما از غذاهای ملایم و ملین نوش جان کنید. غذاهایی مثل: سوپ،‌اش بدون رشته، فرنی، کاچی، دال عدس پوره شده، عدسی، لوبیا، شیر برنج، شله زرد، آب گوشت، اشکنه، کال جوش و غیره.
 • در این مدت بهتر است که نان میل نفرمایید. زیرا حرکت فک‌ها ممکن است درد را تسریع نماید.
 • تا جایی که امکان دارد کمتر صحبت کنید و یا اصلا صحبت نکنید.
 • می توانید از آبمیوه یا بستنی نیز در وعده‌های غذایی خود استفاده نمایید.
مراقبت های بعد از کشیدن دندان

مراقبت های بعد از کشیدن دندان عقل

 علائم عفونت بعد از کشیدن دندان عقل

دندان عقل در برخی مواقع می‌تواند عفونت‌هایی را ایجاد نماید. یکی از علائم وجود عفونت در ناحیه تب بالا می‌باشد. البته پس از کشیدن دندان عقل درجه خفیفی از تب در فرد پدیدار می‌گردد ولی اگر بعد از چند روز و با خوردن مسکن‌ها تب پایین نیامد حتما باید نزد دندان پزشک خود بروید.

سردردهای مداوم نیز از دیگر علائم عفونت بعد از کشیدن دندان عقل می‌باشد. معمولا پزشکان پس از کشیدن دندان عقل، داکسی سایکلین که عفونت زدای قوی است تجویز می‌گردد.

البته پزشک می‌تواند بر اساس نوع عفونت داروهای عفونت زدای دیگری را نیز در نسخه بنویسد.

ترشح چرک و عفونت‌های سفید یا زرد رنگ نیز می‌توانید بعد از چند روز نشانه‌ی عفونت باشد. البته لازم به ذکر است که پس از کشیدن دندان تا مدت زمان دو روز از ناحیه، چرک‌هایی بیرون می‌آید ولی اگر این مواد زرد نگ یا سفید رنگ بعد از مدت زمان سه روز ادامه پیدا نمودند باید حتما به دندانپزشک مراجعه نمایید.

همچنین اگر مقدار چرک خارج شده به مقدار بسیار زیادی از لثه به بیرون بیاید تا جایی که باید دائما از دستمال استفاده کنید و در هنگام خوردن غذا نیز دچار مشکل شوید، می‌تواند از نشانه‌های عفونت دندان عقل پس از کشیده شدن باشد.

عفونت دندان عقل

علائم عفونت دندان عقل بعد از کشیدن چیست؟

عفونت دندان توسط چه نوع باکتری‌هایی ایجاد می‌شود؟

عفونت دندان معمولا از عدم مراقبت‌های لازم به وجود می‌آید. البته ممکن است به صورت ناخواسته نیزدر برخی افراد به وجود بیاید ولی در حالت کلی بیشتر افراد مراقبت‌های لازم را رعایت نمی‌کنند. بهتر است که برای جلوگیری از ایجاد عفونت، توصیه‌های تغذیه‌ای و مراقبت‌های لازم را جدی بگیرید.

 • سترپتوکوک‌ها
 • اکتینومیس‌ها
 • پپتوسترپتوکوک‌ها
 • پرووتوتلا‌ها
 • فوزوباکتریوم‌ها

نام باکتری‌هایی هستند که در تشدید عفونت به وجود آمده در محل زخم دندان عقل فعال هستند.

استفاده از سیگار و یا نوشیدنی‌های الکلی را در طول مدت این دوره محدود نمایید و یا بهتر است بگوییم که اصلا استفاده نکنید. زیرا این مواد روند درمان درد دندان بعد از کشیدن را به طور کامل مختل می‌نمایند.

 درمان درد بعد از کشیدن دندان عقل پایین

استخوان‌های فک پایین قوی‌تر از استخوان‌های فک بالا هستند و به همین دلیل بیشتر افرادی که دندان عقل پایین را می‌کشند پس از سپری شدن یک روز درد بیشتری را احساس می‌کنند.

به عبارتی کشیدن دندان از استخوان سخت‌تر به مراتب درد بیشتری از استخوان نرم‌تر ایجاد می‌نماید و دندانپزشکان برای جراحی دندان عقل پایین و یا کشیدن دندان پایین، دز آمپول بیحسی را بیشتر می‌کنند.

همچنین استخوان‌های فک پایین به عصب‌ها و شریان‌های اصلی که در ناحیه چانه و فک وجود دارند، نزدیک‌تر می‌باشند. به همین دلیل درد بیشتری را احساس خواهید نمود.

البته لازم به ذکر است که پزشکان برای دندان‌های پایین چند تزریق را انجام می‌دهند. وقتی که اثر تزریق‌های بیحسی بعد از چند ساعت از بین برود، درد را احساس خواهید نمود. وقتی که چند تزریق انجام می‌گیرد، طبیعتا احساس درد بیشتر می‌شود.

برای درمان درد بعد از کشیدن دندان عقل پایین چه کارهایی را باید انجام دهیم؟

 • مسکن‌ها و داروهایی که پزشک تجویز نموده است را مصرف نمایید.
 • تا مدت زمان 24 ساعت به طور متناوب استراحت کنید و سر خود را بر روی بالشت بگذارید.
 • با آب گرم و مقداری نمک مخلوط آب نمک را درست کنید و آن را در دهان خود بچرخانید و به بیرون بریزید. حتی می‌توانید بر روی موضع درد نگه دارید.
 • در روز اول جراحی دندان عقل شما فقط مجاز هستید که مایعات استفاده کنید. آب گرم، چای، شیر داغ، دمنوش‌ها و سوپ پوره شده. از روز دوم به بعد می‌توانید غذاهای ملین را استفاده نمایید. دقت کنید که غذا و مایعات را پس از وارد شدن به دهان، در جهت دیگر موضع درد به سمت حلق هدایت نموده و ببلعید.
 • با دست یا پنبه به محل درد فشار وارد نکنید. اشتباهی که بسیاری از افراد انجام می‌دهند و پنبه را گاز می‌زنند که این کار موجب بدتر شدن درد می‌شود.
 • مصرف سیگار، دخانیات و الکل در این چند روز ممنوع است.
درمان درد بعد از کشیدن دندان عقل پایین

روش های درمان درد بعد از کشیدن دندان عقل پایین

کلام پایانی

مرکز سلامت نسیم، ارائه دهنده خدمات چکاپ کامل دهان و دندان آماده است تا به شما عزیزان راهکارهایی را جهت درمان درد دندان عقل بعد از کشیدن ارائه نماید. می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان مجموعه ما در تماس باشید.

 

اشتراک گذاری این پست


تگ‌ها :