AppointmentAUDIOGRAMBLOOD CELLSBLOOD PRESSUREBODY SCALEBONE DENSITYBONEBRAINCHECKUPChest_X-rayCHOLESTEROLCOLONDENTALDIAGNOSISDOCTORDROPSDUMBBELLEAREKGENDOSCOPYEXAMINATIONEYE TESTEYEGLOVEHABITSHEARTHEIGHTHEPATITISHOSPITALINHALERKIDNEYLUNGSMAMMOGRAMMASKMEDICAL PRESCRIPTIONMONITORPAPPILLSPROSTHETICPSY_2PSYCHOLOGYREPORTRUNNING TESTSCANservice-bonesservice-brainservice-checkservice-cycservice-earservice-exerciseservice-eyeservice-hearthservice-laservice-teethservice-womenservice-xraySMARTWATCHSPERMSTETHOSCOPETEETHTOMOGRAPHYURINEVACCINATIONVIRUSVital_SignWATCHWOMEN_2WOMEN_3
علت درد قفسه سینه چیست؟ (بررسی علت + راهکار درمان خانگی)

علت درد قفسه سینه بر اساس عارضه‌های مختلفی در شخص پدیدار می‌گردد. تغذیه نامناسب، ورزش و فعالیت بدنی زیاد، کهولت سن، ناهنجاری‌های مادرزادی، علل ژنتیکی، تجربه برخی مشکلات روانی، بیماری‌های قلبی و عوامل دیگر منجر به بروز درد قفسه سینه در افراد می‌شود.

 علت درد قفسه سینه را گاهی اوقات خودمان می‌توانیم تشخیص دهیم و در موارد حاد مراجعه به پزشک برای ریشه یابی دقیق، ضروری می‌باشد. نظر شما در این خصوص چیست؟ تا انتهای مقاله با ما همراه باشید تا بتوانید به صورت کاملا دقیق در این خصوص تصمیم‌گیری کنید.

درد قفسه سینه ناشی از معده

علت درد قفسه سینه گاهی اوقات، مربوط به مشکلات معده می‌باشد. معده درد مشکلی است که بسیاری از ما افراد، آن را برای یک بار هم که شده در زندگی خود تجربه نموده‌ایم. مشکلات مربوط به اسید معده، اسید مری، نفخ زیاد، سندروم روده تحریک پذیر، حساسیت به لاکتوز و یا حساسیت به برخی از غذاها موجب ناراحتی در قسمت معده می‌شود.

اگر درد در قسمت معده تشدید گردد، به قفسه‌ی سینه نیز راه پیدا می‌کند. برای تشخیص دقیق بیماری و حل مشکلات مربوط به ناحیه معده، شما باید نزد فوق تخصص گوارش، کبد و آندوسکوپی یا متخصص داخلی بروید تا چکاپ‌ها و بررسی‌های لازم صورت بپذیرد. اگر این مشکل به طور کامل رفع شود، دیگر شما درد قفسه سینه را حس نخواهید کرد.

در اینجا علت های درد قفسه سینه ناشی از معده را توضیح دادیم

علت درد وسط قفسه سینه در هنگام خواب

برخی افراد در هنگام خواب نیز درد قفسه سینه را تجربه می‌کنند. حتی در برخی از بیماران مشاهده شده است که به زاویه یا حالت خاصی از خوابیدن حساسیت دارند و با تغییر زاویه خواب مشکلات مربوط به ناحیه سینه و علت درد قفسه سینه به طور کامل رفع می‌گردد.

در برخی از سالمندان مشاهده شده است که در خوابیدن به پهلوی راست و چپ مشکلاتی را احساس می‌کنند و اگر به صورت ناخودآگاه در حین خواب به این پهلو و آن پهلو شوند، درد قفسه سینه امان آن‌ها را می‌برد. در حالت کلی علت درد قفسه سینه در هنگام خواب به علت مشکلات زیر بوده که باید برطرف گردد:

در اینجا دلیل درد قفسه سینه هنگام خواب را توضیح دادیم

وارد شدن هرگونه آسیب به ناحیه قفسه سینه

آسیب دیدگی در ناحیه قفسه سینه، تصادف، اعمال هرگونه جراحات و صدمات فیزیکی به بدن می‌تواند سلامت ناحیه قفسه سینه را تحت الشعاع قرار دهد. تا زمانی که بهبودی کامل صورت نپذیرد شما در هنگام جابه‌جایی و تغییر زاویه خواب دچار درد و ناهنجاری خواهید شد.

رفلاکس اسید به مری

این مشکل هم باعث ایجاد درد در ناحیه قفسه سینه خواهد شد. رفلاکس نوعی عارضه بوده که هم نوزادان را درگیر می‌کند و هم بزرگسالان سنین 50 به بالا نیز از آن رنج می‌برند. در این بیماری اسید معده وارد ناحیه مری می‌شود که در هنگام خواب شدت رخداد آن بیشتر شده و به همین دلیل در هنگام خواب درد قفسه سینه را حس خواهید نمود. برای حل این مشکل شما باید در حین خواب زاویه سر را اصلاح نمایید و برخی دارو‌ها را با تجویز پزشک مصرف نمایید.

بیماری آنژین پکوریس، یکی از علت‌های درد قفسه سینه

این بیماری به نوعی قلب را درگیر می‌کند و موجب می‌شود که در حین خواب درد قفسه سینه را احساس کنید. شریان‌های قلبی که وظیفه رساندن خون به ماهیچه‌های قلب را دارند، دچار تنگی می‌شوند. این مشکل موجب می‌شود تا قلب بیشتر کار کند و همین مسئله موجب درد قلب و درد قفسه سینه می‌شود.

همانطور که توضیح دادیم علت درد قفسه سینه ارتباط بسیار مستقیمی با انواع بیماری‌های قلبی دارد و شما برای حل این مشکل باید نزد متخصص قلب و عروق چکاپ و بررسی شوید.

پیشنهاد میکنیم مقاله درمان گیاهی قلب درد عصبی را مطالعه کنید

بیماری پلورزی

بیماری التهاب پرده جنب موجب تجمع مایعاتی در دور ریه می‌شود. اگر به پشت بخوابید، درد قفسه سینه بیشتر می‌شود. برای حل این عارضه متخصص ریه بررسی‌های لازم را انجام داده و با تغییر سبک خواب و تجویز داروهایی خاص این مشکل را در شما برطرف می‌نماید.

علت سنگینی قفسه سینه

بسیاری از افراد، درد سنگینی را به طور موقتی در قفسه سینه خود احساس می‌کنند. دلیل این مشکل می‌تواند سکته قلبی، بیماری‌های قلبی، استرس‌ها، تنش‌ها و فشارهای روانی، بیماری‌های اعصاب که قلب را درگیر می‌کند و تنگی نفس باشد.

برای درمان و تشخیص علت درد قفسه سینه شما می‌توانید از انواع راهکارهای سنتی و طب مدرن بهره ببرید.

درد قفسه سینه بعد از غذا خوردن

گزارش‌ها حاکی از آن است که مصرف غذای نامناسب می‌تواند موجب درد قفسه سینه شود. مصرف برخی غذاهای حاوی نشاسته مثل ماکارونی و انواع پاستاها می‌تواند برای برخی افراد مشکلاتی را در ناحیه معده و قفسه سینه ایجاد کند. اگر عملیات جویدن و بلعیدن به خوبی انجام نشود و شما در این زمینه ضعیف عمل کنید، موجب ایجاد درد قفسه سینه خواهد شد.

پرخوری زیاد، زخم مری، مصرف نوشیدنی‌های الکلی در حجم زیاد، پارگی مری، سنگ کیسه صفرا و مشکلات صفراوی موجب می‌شود تا شما در هنگام غذا خوردن درد را احساس کنید. برای حل این مشکل پزشک متخصص طب سنتی رژیم غذایی خاصی را متناسب با نوع بیماری شما تجویز نموده و مصلحات غذاها را برای شما لیست می‌نماید.

اصلاح مزاج نیز می‌تواند مشکلات درونی بدن را برطرف نماید. به طور مثال: اگر دچار غلبه صفرا شده باشید و در هنگام غذا خوردن درد قفسه سینه را تجربه کنید، پزشک طب سنتی برای شما داروی صفرابر و سرکه انگبین را تجویز می‌نماید.

درد قفسه سینه و پشت

ناهنجاری‌های مربوط در شکل‌گیری استخوان‌های بدن نیز می‌تواند موجب بروز درد قفسه سینه در برخی افراد گردد. به طور مثال: کسانی که استخوان‌های عضلات شانه آن‌ها مورب بوده و یا قوز زیادی در ناحیه پشت آن‌ها ایجاد می‌شود، مشکل درد قفسه سینه را تجربه می‌نمایند.

انجام کارهای فیزیکی سخت، مشکلات مادرزادی، تصادف و آسیب دیدگی معمولا فرم بدن را از حالت طبیعی خارج می‌نماید و شما باید برای حل این مشکل به انجام راهکارهای زیر بپردازید:

ناهنجاری‌های مربوط در شکل‌گیری استخوان‌های بدن نیز می‌تواند موجب بروز درد قفسه سینه-مرکز سلامت نسیم

ورزش اصولی و شنا

مربی بدنساز و فیتنس برای اصلاح قوز پشت و یا شانه‌های مورب برنامه‌های تمرینی ورزشی را به شما ارائه می‌کند. شما می‌توانید تحت نظر مربی ورزشی خود، این برنامه‌ها را به طور دقیق اجرا کنید.

فیزیوتراپی

برای برخی جراحات شدید تمرینات فیزیوتراپی تجویز می‌شود. به طور مثال: بازیکنان فوتبال که در حین مسابقه دچار آسیب‌های شدیدی در ناحیه قفسه سینه می‌شوند، روند درمان با انجام برخی تمرینات فیزیوتراپی کامل گشته و رو به بهبودی می‌رود.

درمان خانگی درد قفسه سینه ناشی از معده

برای درمان درد قفسه سینه شما می‌توانید خودتان از راهکارهای طب سنتی و روش‌های خانگی نیز بهره ببرید. اگر با این راهکارهای ذکر شده بهبودی حاصل نشد، آن‌گاه باید حتما نزد پزشک متخصص و یا فوق تخصص گوارش مراجعه نمایید.

درمان خانگی درد قفسه سینه ناشی از معده با سرکه سیب

اگر مشکلاتی نظیر رفلاکس معده و یا ترش کردن معده را تجربه می‌کنید و نواحی داخل قفسه سینه شما نیز به شدت تحت تاثیر قرار می‌گیرد، می‌توانید یک قاشق غذا خوری سرکه سیب طبیعی را داخل یک لیوان آب بریزید و قبل از غذا و هر زمانی در طول شبانه روز که سوزش و ترش کردن معده را احساس می‌کنید، از این ترکیب معجزه آسا نوش جان کنید.

سرکه سیب دارای خواص ضد التهابی بوده و به درمان درد قفسه سینه که بر اساس مشکلات معده و گوارش ایجاد شده است، کمک بسیار زیادی می‌نماید.

درمان خانگی درد قفسه سینه ناشی از مشکلات قلبی

درد قفسه سینه بر اساس مشکلات زیادی ایجاد می‌شود. اگر فکر می‌کنید که این عارضه بر اساس مشکلات قلبی تشدید شده است. می‌توانید با راهکارهای خانگی زیر این مشکل را برطرف نمایید.

ترکیب روغن بادام و روغن گل سرخ

مقداری از این دو روغن را بر روی ناحیه قفسه سینه خود بریزید و با حرکت دورانی مخلوط نمایید و این ناحیه را به طور کامل ماساژ بدهید. یک بار در روز حتما این کار را انجام داده و سپس استراحت نمایید. بادام و روغن بادام غنی از اسید‌های چرب اشباع نشده بوده و برای سلامت قلب بسیار مفید می‌باشد. بسیاری از افراد به خاطر چربی دور قلب دچار درد قفسه سینه می‌شوند که شما می‌توانید با مصرف بادام به کاهش کلسترول در این ناحیه کمک کنید.

بادام و روغن بادام برای درمان دردقفسه سینه

 

پیشنهاد میکنیم مقاله درمان گیاهی قلب درد عصبی را مطالعه کنید.

مصرف ریحان و چای ریحان

می توانید ریحان را پس از پاک کردن و شستن همراه با غذا یا به طور طبیعی بجوید. همچنین با برگ‌های ریحان نیز می‌توانید چای ریحان را دم نموده و نوش جان کنید. برگ‌های ریحان نیز همانند بادام به کاهش کلسترول کمک بسیار زیادی می‌کنند. اگر پزشک‌تان علت درد قفسه سینه را ناشی از مشکلات قلبی می‌داند شما می‌توانید روزانه مصرف چای ریحان را در برنامه غذایی خود بگنجانید.

از معجزه کورکومین در ترکیب زردچوبه و شیر غافل نشوید

کورکومین یک ترکیب بسیار غنی و ارزشمند است که در زردچوبه یافت می‌شود. یک قاشق چای خوری زردچوبه را در شیر داغ بریزید و قبل از خواب از این ترکیب بنوشید. این نوشیدنی برای باز کردن شریان‌های مسدود شده قلب، بسیار موثر عمل می‌کند و درد قفسه سینه را به طور کامل برطرف می‌نماید.

درد قفسه سینه ناشی از قلب و مصرف شیر و زردچوبه

مصرف ویتامین‌ها

کمبود ویتامین D و B12 منجر به ایجاد بیماری‌های قلبی و ایجاد درد قفسه سینه می‌شود. می‌توانید این مکمل‌ها را از داروخانه تهیه نموده و مصرف کنید. میزان مصرف دقیق بر حسب شدت بیماری توسط پزشک تعیین می‌گردد.

جمع بندی

با سبک زندگی سالم، پرهیز از استرس و تغذیه درست می‌توانید از این بیماری پیشگیری نمایید. علت درد قفسه سینه در عمده‌ترین بررسی‌های انجام گرفته مربوط به مشکلات معده و قلب می‌باشد که باید برای حفظ سلامت این دو عضو حیاتی بدن بسیار موثرانه عمل نمایید.

مرکز سلامت نسیم در محیطی دلنشین و آرام پذیرای شما عزیزان می‌باشد. با مجرب‌ترین پزشکان متخصص در این حوزه، به بررسی دقیق این عارضه خواهیم پرداخت و تمامی راهکارهای درمانی را با توجه به سن، سوابق بیماری و دیگر مشکلاتی که بیماران تجربه می‌کنند توصیه و تجویز می‌نماییم.

اشتراک گذاری این پست


تگ‌ها :