AppointmentAUDIOGRAMBLOOD CELLSBLOOD PRESSUREBODY SCALEBONE DENSITYBONEBRAINCHECKUPChest_X-rayCHOLESTEROLCOLONDENTALDIAGNOSISDOCTORDROPSDUMBBELLEAREKGENDOSCOPYEXAMINATIONEYE TESTEYEGLOVEHABITSHEARTHEIGHTHEPATITISHOSPITALINHALERKIDNEYLUNGSMAMMOGRAMMASKMEDICAL PRESCRIPTIONMONITORPAPPILLSPROSTHETICPSY_2PSYCHOLOGYREPORTRUNNING TESTSCANservice-bonesservice-brainservice-checkservice-cycservice-earservice-exerciseservice-eyeservice-hearthservice-laservice-teethservice-womenservice-xraySMARTWATCHSPERMSTETHOSCOPETEETHTOMOGRAPHYURINEVACCINATIONVIRUSVital_SignWATCHWOMEN_2WOMEN_3
معاینه زنان برای پاپ اسمیر چگونه انجام می شود؟

معاینه زنان برای پاپ اسمیر در راستای تشخیص وجود سرطان دهانه رحم انجام میگیرد. از طریق تست پاپ اسمیر میتوان به وجود بیماری های دیگری چون زگیل تناسلی نیز پی برد. در این مقاله قصد داریم شما را با تست پاپ اسمیر، نحوه معاینه زنان برای پاپ اسمیر و هر آنچه باید درباره تست پاپ اسمیر بدانید آشنا کنیم.

حتما بخوانید: ممکن است مقاله علائم عفونت ادراری در زنان برای شما مفید باشد.

تست پاپ اسمیر چیست ؟

تست پاپ اسمیر در زنان از طریق نمونه برداری از سلول های دهانه رحم و به منظور تشخیص وجود سرطان دهانه رحم و یا سلول های پیش سرطانی کاربرد دارد. انجام آزمایش پاپ اسمیر در زنان در کاهش نرخ ابتلا به سرطان دهانه رحم تا 80 درصد تاثیر دارد.

چگونگی معاینه زنان برای پاپ اسمیر

نحوه انجام معاینات زنان برای پاپ اسمیر به چه صورتی است؟

نحوه انجام معاینات زنان برای آزمایش پاپ اسمیر به چه صورتی است؟

 

معاینه زنان برای پاپ اسمیر توسط متخصص زنان و در مطب آنها انجام می­شود. برای انجام این تست فرد باید به حالت خوابیده روی میز معاینه قرار گرفته و پاهایش را به صورت باز روی تکیه گاه ها قرار دهد. پس از قرار گرفتن فرد در حالت مناسب، پزشک دستگاهی را به نام اسپکولوم به آرامی درون واژن فرد قرار میدهد. این دستگاه وظیفه باز نگه داشتن دیواره های واژن در طول نمونه برداری را برعهده دارد.

دستگاه معاینات زنان برای پاپ اسمیر

دستگاه معاینات زنان برای پاپ اسمیر

 

در مرحله بعد پزشک به وسیله  یکی از روش های استفاده از اسپاتول، استفاده از اسپاتول و برس یا دستگاهی به نام سیتوبروش ( ترکیبی از اسپاتول و برس ) نمونه برداری از سلول های دهانه رحم را انجام میدهد. تست پاپ اسمیر سریع اتفاق می­افتد به همین دلیل باعث ناراحتی طولانی مدت نمی­شود. پس از انجام آزمایش پاپ اسمیر در زنان به دلیل وجود خراشی که در نمونه برداری اتفاق افتاده دچار مقدار کمی خونریزی از واژن و یا درد و گرفتگی شکم شوند. این علائم طبیعی است ولی در صورت طولانی شدن آنها برای بررسی مشکل باید به پزشک متخصص مراجعه شود.

زمان مناسب معاینه زنان برای پاپ اسمیر

انجمن سرطان آمریکا، گروه کاری خدمات پیشگیری از بیماری ‌های آمریکا و کالج آمریکایی بیماری ‌های زنان در مورد زمان مناسب معاینه زنان برای پاپ اسمیر اتفاق نظر دارند و بیان داشته اند که اولین دوره انجام تست پاپ اسمیر در زنان 3 سال بعد از اولین رابطه جنسی باید انجام شود. همه­ زنان تا سن 30 سالگی لازم است این تست را هر یک تا دو سال انجام دهند. پس از گذر از 30 سالگی، تست پاپ اسمیر باید به همراه تست HPV انجام شود. در صورت منفی بودن جواب هر دو تست زمام تکرار تست 3 ساله خواهد بود و اگر نتیجه تست HPV مثبت شود این تست باید هر 6 تا 12 ماه یکبار تکرار شود. انجام این تست برای افراد مسن تر از 65 سال که 3 تست منفی پی در پی داشته اند الزامی نیست و روند تکرار تست متوقف می­شود.

پیشگیری از سرطان رحم با معاینه دوره ای

پیشگیری از سرطان رحم با معاینه دوره ای

حتما بخوانید: ممکن است مقاله  علت خونریزی غیرعادی رحم چیست؟ (تشخیص و درمان) برای شما مفید باشد.

شرایط تست پاپ اسمیر

در سال های پیشین معاینه زنان برای پاپ اسمیر دارای شرایط متعددی بود. اما امروزه به دلیل استفاده از محلول های جدیدی که برای این تست به کار میرود، شرایط تست پاپ اسمیر به موارد کمتری محدود شده است. از جمله شرایط تست پاپ اسمیر در زنان میتوان به نداشتن خونریزی در زمان انجام تست اشاره کرد. توجه داشته باشید که برای بالا رفتن دقت نتیجه تست پاپ اسمیر توصیه می­شود که دو روز قبل از انجام تست، از برقراری رابطه جنسی و مصرف داروهای واژینال برای جلوگیری از بارداری مانند فوم های اسپرم کش و کرم و ژل خودداری شود. زیرا این مواد با دور کردن سلول های غیر عادی میتوانند در نتیجه تست تاثیر بگذارند. همچنین لازم به ذکر است که در صورت داشتن زایمان برای انجام تست پاپ اسمیر باید 12 ماه از زمان زایمان سپری شده باشد.

چه کسانی بابد معاینه زنان برای پاپ اسمیر را انجام دهند؟

همانطور که پیش تر ذکر شد همه ­ی زنان به صورت دوره­ ای باید تحت معاینه زنان برای پاپ اسمیر قرار بگیرند. اما برخی از زنان در گروه پر خطر احتمال ابتلا به سرطان دهنه رحم قرار دارند. این افراد انجام این تست را باید جدی بگیرند. از جمله زنانی که در این گروه قرار میگیرند میتوان به زنان معتاد و سیگاری، زنانی که خود یا همسرشان دارای شرکای جنسی متعدد هستند، زنانی که خود یا همسرشان دچار زگیل تناسلی هستند، زنانی که تحت درمان با داروهای ضعیف کننده سیستم ایمنی هستند، زنانی که از داروهای جلوگیری از بارداری به مدت طولانی استفاده کرده­اند، افرادی که زایمان های متعدد داشته­ اند، زنانی که درگیر بیماری های مقاربتی هستند و همچنین زنانی که درگیر بیماری ایدز هستند اشاره کرد.

نتیجه معاینه زنان برای پاپ اسمیر چگونه است ؟

Pap smear test results

نتایج تست پاپ اسمیر به چه صورتی است؟

 

نتیجه تست پاپ اسمیر وجود و یا عدم وجود سلول های مشکوک و غیر عادی را مشخص میکند. در صورتیکه در نمونه­ دریافت شده سلول غیر عادی دیده نشود، نتیجه تست منفی می­باشد. در صورت مشاهده سلول های غیر عادی در نمونه دریافتی نتیحه تست مثبت می­شود. البته لازم به ذکر است که مثبت بودن نتیجه آزمایش پاپ اسمیر در زنان به معنی داشتن سرطان رحم نیست. برای تشخیص قطعی این موضوع، نوع این سلول های غیر عادی بررسی می­شود. در مواردی این سلول های غیر عادی سلول های پیش سرطانی هستند که با تشخیص به موقع راه درمان آنها بسیار هموارتر می­شود.

عوارض آزمایش پاپ اسمیر

انجام تست پاپ اسمیر به طور کلی دارای عوارض جدی و زیادی نیست. از نمونه عوارض آزمایش پاپ اسمیر میتوان به لکه بینی بعد از انجام تست پاپ اسمیر برای زنان اشاره کرد که به دلیل حساس بودن دیواره های واژن و نمونه برداری از سلول های دهانه رحم رخ میدهد. این لکه بینی به طور جدی نگران کننده نیست. اما در صورتیکه زمان آن طولانی شود احتمال عفونت دهانه رحم وجود دارد و این موضوع باید سریعاً توسط متخصص زنان بررسی شود.

کلام آخر

با توجه به دلایلی که ذکر شد در می­یابیم که احتمال مبتلا شدن به سرطان دهانه رحم برای همه زنان وجود دارد. در بحث درمان سرطان دهانه رحم زمان شروع درمان بسیار حائز اهمیت است. پس هرچه زودتر به وجود سلول های سرطانی در دهانه رحم پی ببریم باعث کاهش هزینه، زمان درمان و درد می­شود. بنابراین توصیه می­شود که انجام غربالگری پاپ اسمیر به صورت دوره ای را حتما انجام دهید. در راستای این امر مرکز سلامت نسیم در بخش معاینات زنان به همراه متخصصین حرفه ای آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می­باشد.

اشتراک گزاری این پست


تگ‌ها :