AppointmentAUDIOGRAMBLOOD CELLSBLOOD PRESSUREBODY SCALEBONE DENSITYBONEBRAINCHECKUPChest_X-rayCHOLESTEROLCOLONDENTALDIAGNOSISDOCTORDROPSDUMBBELLEAREKGENDOSCOPYEXAMINATIONEYE TESTEYEGLOVEHABITSHEARTHEIGHTHEPATITISHOSPITALINHALERKIDNEYLUNGSMAMMOGRAMMASKMEDICAL PRESCRIPTIONMONITORPAPPILLSPROSTHETICPSY_2PSYCHOLOGYREPORTRUNNING TESTSCANservice-bonesservice-brainservice-checkservice-cycservice-earservice-exerciseservice-eyeservice-hearthservice-laservice-teethservice-womenservice-xraySMARTWATCHSPERMSTETHOSCOPETEETHTOMOGRAPHYURINEVACCINATIONVIRUSVital_SignWATCHWOMEN_2WOMEN_3
برای کاهش استرس در دوران کرونا چه باید بکنیم؟

برای کاهش استرس در دوران کرونا چه باید بکنیم؟

کاهش استرس در دوران کرونا شاید به اندازه‌ی مبتلا شدن به کرونا سیستم ایمنی شما را تحت تاثیر قرار دهد. ولی شما با انجام یک سری راهکارهایی می‌توانید به راحتی استرس در دوران کرونا را کاهش دهید.

معمولا ما افراد هنگام سخنرانی در جمع، زمان امتحان، مصاحبه شغلی و هر کاری که می‌تواند سرنوشت ما را تحت تاثیر قرار دهد و روند حیات ما به آن مربوط باشد، دچار استرس می‌شویم. شاید شما دقیقا ندانید که استرس چیست و ممکن است با دلهره، نگرانی، تشویش، اضطراب و دلشوره اشتباه بگیرید.

اول مطمئن شوید حسی که تجربه می‌کنید استرس است یا خیر. پس از این که متوجه شدید علائم استرس را دارا هستید حالا می‌توانید آن را به گونه‌ای کاهش دهید.

استرس چیست؟

کاهش استرس

کاهش استرس کرونا

استرس پاسخ بدن ما به فشارهایی است که در زندگی خود تجربه می‌کنیم. بسیاری از موقعیت‌ها یا رویدادهای مختلف زندگی می‌تواند باعث ایجاد استرس شود. استرس اغلب زمانی اتفاق می‌افتد که ما حقایق جدیدی را پیش روی خود تجربه می‌کنیم و شرایط جدید آسیب‌زایی در زندگی ما رخ می‌دهد که ما توان مقابله با آن را نداریم و صرفا می‌توانیم تا حدودی آن را کنترل نماییم.

کرونا از زمانی که در ایران و جهان شیوع پیدا نمود، موجی از استرس‌ها را در میان مردم به وجود آورد.

همه ما به طور متفاوتی با استرس مقابله می‌کنیم. توانایی ما برای مقابله می‌تواند به ژنتیک، رویدادهای زندگی، شخصیت و شرایط اجتماعی و اقتصادی ما بستگی داشته باشد.

هنگامی که با استرس روبرو می‌شویم، بدن ما هورمون‌های استرس تولید می‌کند که باعث ایجاد واکنش برای درگیری می‌شود و سیستم ایمنی بدن ما را فعال می‌کند. این به ما کمک می‌کند تا سریع به موقعیت‌های خطرناک و یا واکنش‌های استرس‌زا پاسخ دهیم.

گاهی اوقات، این واکنش استرسی می‌تواند مفید باشد: می‌تواند به ما کمک کند تا ترس یا درد را از بین ببریم. هورمون‌های استرس ما معمولاً پس از پایان رویداد استرس‌زا به سرعت به حالت عادی برمی گردند و هیچ اثر ماندگاری نخواهد داشت.

با این حال، استرس بیش از حد می‌تواند آثاری منفی را ایجاد نماید. این پدیده می‌تواند ما را در مرحله دائمی نبرد یا فرار قرار دهد و ما را تحت فشار قرار دهد و یا نتواند اساسا با ما کنار بیاید. در دراز مدت، استرس می‌تواند بر سلامت جسمی و روانی ما تأثیر بگذارد.

استرس در دوران کرونا چگونه به وجود آمد؟

زمانی که شدت مرگ و میر در کشور به رقم بالایی رسید و ما در اطرافیان، دوستان و آشنایان خود افرادی را مشاهده نمودیم که عزیزی را از دست دادند و از جزئیات فرا گرفتن کرونا آگاه شدیم، استرس‌هایی در ما به وجود آمد. این شرایط باعث شد که ما همیشه و هر روز ترس مقابله با کرونا را در خود حس کنیم و سبک زندگی ما با شیوع کرونا کاملا تغییر پیدا کرد.

خصوصا اگر والد یک خانواده باشید، از این که فرزندانتان به این بیماری مبتلا شوند بیشتر احساس استرس را تجربه می‌کنید و همیشه سعی دارید که محدودیت‌ها و کنترل‌هایی را در روند زندگی خود ایجاد کنید.

ولی این استرس اگر تا مدت زمانی طولانی و به عنوان یک خصیصه در شما باقی بماند، حتما آسیب زیادی را به زندگی شما وارد می‌کند و زمینه ساز بسیاری از بیماری‌های دیگر از جمله عارضه‌های قلبی می‌باشد.

در پاراگراف‌های بعدی به شما توضیح خواهیم داد که چگونه به کاهش استرس در دوران کرونا بپردازید.

برای کاهش استرس در دوران کرونا چه باید کرد؟

در اولین گام برای کاهش استرس در دوران کرونا باید تصمیم اساسی و جدی بگیرید که دیگر قرار نیست که دچار ناراحتی و استرس باشید. شما می‌خواهید یک عادت بد را در خود کم کنید و یا نابود کنید.

استرس را به چشم یک عادت بد ببینید

با خودتان اتمام حجت کنید که می‌خواهید این عادت بد را ترک کنید و بیخود وبی جهت برای مواجه شدن با هر رویدادی که برایتان جدید است نیازی ندارید که استرس را در وجود خود راه بدهید. پس در اولین گام باید خود را به لحاظ ذهنی و روانی آماده کنید. شما می‌خواهید گامی بزرگ در ایجاد یک تغییری نوین در زندگی خود، بردارید.

اخبار بد در ارتباط با کرونا را در شبکه‌های اجتماعی مطالعه نکنید

امروزه تمامی کانال‌ها، شبکه‌های اجتماعی و وب سایت‌ها اخبار کرونا را به صورت لحظه به لحظه پوشش می‌دهند. هر روز آمار فوتی‌ها منتشر می‌شود و جزئیات جدیدی از این ویروس منتشر می‌شود و لزومی ندارد که شما هر روزه این اخبار را بخوانید.

تا جایی که می‌توانید خبرهای بد در ارتباط با بیماری کرونا را اصلا نخوانید. هر چه بیشتر خبر بد بخوانید، بیشتر دچار استرس می‌شوید.

آب بنوشید

نوشیدن آب

نوشیدن آب در دوران کرونا

آب خنک استرس را از شما کم می‌کند و حس آرامش بخشی را در شما ایجاد می‌نماید. آب حاوی ذرات آلفا است و این ترکیب باعث ایجاد حس تعادل در شما می‌شود. چه در هنگام مواجه با استرس کرونا و چه در هنگام مواجه با هر استرس دیگری که عامل آن به غیر از کرونا است، آب بنوشید.

برای کاهش استرس در دوران کرونا لازم است که سیستم ایمنی خود را تقویت کنید

خب، به نظرتان چه چیزهایی موجب تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود؟ چرا ما در این جا گفتیم که خودتان را تقویت کنید؟ دلیل اصلی این است که هر چه بدن قوی‌تر باشد، کمتر دچار بیماری می‌شوید. وقتی که از خود اطمینان پیدا کنید که بدنتان قوی است، کمتر دچار استرس کرونایی خواهید شد.

حالا چه چیزهایی موجب تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود؟

تقویت سیستم ایمنی بدن

تقویت سیستم ایمنی بدن در دوران کرونا

  • خواب کافی و به موقع
  • بیدار نماندن تا دیروقت
  • خوردن وعده‌های غذایی سالم
  • پرهیز از سرخ کردنی‌ها و فست فود‌ها
  • تغذیه سالم
  • دوش روزانه
  • پیاده روی یا ورزش روزانه

ترکیب سیاه دانه وعسل که از آن به عنوان دوسین یاد می‌شود، برای تقویت سیستم ایمنی بدن بسیار مناسب می‌باشد. این ترکیب دوای هر نوع دردی است و استرس را نیز شامل می‌شود.

روزی 2 الی 3 قاشق مربا خوری عسل طبیعی و 7 عدد سیاه دانه را روزانه میل نمایید. اگر دارای بیماری دیابت و یا هر نوع بیماری زمینه‌ای هستید، حتما قبل از مصرف با پزشک خود مشورت نمایید.

برای کاهش استرس در دوران کرونا می‌توانید بوی گل را استشمام نمایید

استشمام بوی گل

استشمام بوی گل در دوران کرونا

گل‌های خوش بو مثل مریم، رز و نرگس سینوس‌های مغز را تحریک نموده و موجب ایجاد حس آرام بخشی در افراد می‌شوند.

ماساژ بدن

ماساژ درمانی تمامی دردهای بدن را از بین می‌برد و خون را در بدن به جریان می‌اندازد. روی یک سطح صاف دراز بکشید و سر خود را با روغن گل بنفشه پایه کنجد ماساژ بدهید. اگر دستگاه بخور دارید، می‌توانید مقداری اسانس اکالیپتوس یا قطره بخور اکالیپتوس را درون دستگاه بریزید و بخار حاصل را استشمام کنید.

این کار استرس را کاهش می‌دهد و در روزهای کرونایی، به کاهش استرسدر دوران کرونا کمک بسیار زیادی می‌کند.

از قدرت و معجزه‌ی دم نوش‌ها برای کاهش استرس در دوران کرونا غافل نشوید

مریم گلی، به لیمو، بادرنجبویه، اسطوخودوس، نعناع و گل گاو زبان موجب کاهش استرس می‌شوند و برای تقویت اعصاب و روان بسیار مفید می‌باشند. یک قاشق غذاخوری از گیاهان بالا را داخل دو لیوان آب جوش بریزید و بر روی سماور یا کتری قرار دهید تا دم بکشند. این دمنوش‌ها برای تقویت سیستم ایمنی بدن و کاهش استرس بسیار پرطرفدارند. شما می‌توانید از عطاری‌ها این گیاهان شفا بخش را تهیه نمایید.

و اما کلام پایانی…

هر موقع دچار استرس شدید، بد به دل خود و اطرافیانتان راه ندهید. بدانید که مواجه با رویدادهای جدید و شاید ناگوار برای همه افراد رخ می‌دهد، و شما در مواجه با این رویداد‌ها تنها نیستید. برای حل این عارضه می‌توانید به مرکز سلامت نسیم مراجعه نمایید و توسط همکاران بخش روانشناسی مورد ارزیابی قرار خواهید گرفت. برای موارد بسیار حاد، پزشکان ما دوره‌های دارو درمانی را آغاز می‌نمایند.

اشتراک گزاری این پست


تگ‌ها :