AppointmentAUDIOGRAMBLOOD CELLSBLOOD PRESSUREBODY SCALEBONE DENSITYBONEBRAINCHECKUPChest_X-rayCHOLESTEROLCOLONDENTALDIAGNOSISDOCTORDROPSDUMBBELLEAREKGENDOSCOPYEXAMINATIONEYE TESTEYEGLOVEHABITSHEARTHEIGHTHEPATITISHOSPITALINHALERKIDNEYLUNGSMAMMOGRAMMASKMEDICAL PRESCRIPTIONMONITORPAPPILLSPROSTHETICPSY_2PSYCHOLOGYREPORTRUNNING TESTSCANservice-bonesservice-brainservice-checkservice-cycservice-earservice-exerciseservice-eyeservice-hearthservice-laservice-teethservice-womenservice-xraySMARTWATCHSPERMSTETHOSCOPETEETHTOMOGRAPHYURINEVACCINATIONVIRUSVital_SignWATCHWOMEN_2WOMEN_3
علائم افسردگی در زنان متاهل (11 نشانه‌ی اصلی+ درمان گیاهی و دارویی)

علائم افسردگی در زنان متاهل برای برخی افراد پس از زایمان و برخی دیگر در طول زندگی مشترک رخ خواهد داد. افسردگی یک اختلال خلقی شایع می‌باشد و ممکن است با علائم شدیدی همراه باشد. این علائم بر احساسات، تفکر و انجام فعالیت‌های روزانه شخص مانند خواب، غذا خوردن یا روند کار او تأثیراتی را بر جای می‌گذارد. برای تشخیص افسردگی، علائم باید حداقل به مدت دو هفته در فرد وجود داشته باشد.

علائم افسردگی در زنان خانه دار

علائم افسردگی در زنان خانه دار می‌تواند حالت پایدارتری داشته باشد. زن هیچ لذتی از زندگی نمی‌برد و کارهای شخصی خویش را بدون هیچ لذتی و صرفا بر روی اجبار انجام خواهد داد.

بیشتر زنان افسرده خانه دار، منزوی و گوشه گیر شده و تمایلی برای برقراری ارتباط با جمع ندارند. به عبارتی حالت در خودماندگی فرد را آزار می‌دهد.

خانم‌های خانه داری که افسرده هستند، هیچ انگیزه‌ای برای انجام کارهای روزمره ندارند. در چنین افرادی آرزوهای دور و دراز و تجربه حس بلند پروازی برای رسیدن به اهداف دیده نمی‌شود.

گاهی اوقات این افراد در مواجهه با مسائل بسیار جزئی ناراحت شده و سریعا گریه می‌کنند.

در موارد نادر، عدم درمان افسردگی منجر به خودکشی در فرد می‌شود.

مطالعه کنید: ممکن است مقاله علائم عفونت ادراری در زنان برای شما مفید باشد.

علائم افسردگی شدید در خانم‌های متاهل

زمانی که یک خانم حداقل پنج مورد از علائم ذکر شده در زیر را برای مدت دو هفته متوالی تجربه کند، پزشک اعصاب و روان بیماری او را افسردگی شدید تشخیص خواهد داد.

فرد در این پنج علامتی که تجربه می‌نماید، دارای خلق افسرده‌ای بوده و احساس عدم لذت از زندگی را تجربه می‌نماید. به عبارتی حس پوچی او را به شدت آزار می‌دهد.

علائم افسردگی در زنان متاهل عبارتند از: 

 • تقریبا هر روز فرد، دچار خلق و خوی افسرده است
 • کاهش چشمگیر علاقه یا لذت به فعالیت در اکثر اوقات روز
 • تغییرات در میزان اشتها که منجر به کاهش وزن یا افزایش وزن می‌شود. برخی خانم‌های افسرده دچار پراشتهایی می‌شوند.
 • تغییر در الگوی خواب
 • از دست دادن انرژی یا احساس همیشه خسته بودن
 • بیقراری یا تحریک پذیری احساسی
 • احساس اضطراب
 • احساس بیارزشی، درماندگی یاس و ناامیدی
 • احساس گناه
 • به وجود آمدن مشکلاتی در قدرت تفکر، تمرکز یا تصمیم گیری
 • افکار مرگ یا اقدام به خودکشی
علائم افسردگی در زنان متاهل میتواند با نشانه هایی مانند اضطراب، کاهش میل جنسی، احساس خستگی، احساس درماندگی و ... همراه باشد

در اینجا توضیح دادیم علائم افسردگی در خانم های متاهل چیست و چه نشانه هایی از همه مهم تر است؟

مواردی که در بالا ذکر نمودیم علائم افسردگی خانم‌های متاهل است. بسته به شدت و میزان افسردگی پزشک معالج اقداماتی را برای درمان به عمل می‌آورد.

دلیل بالا بودن علائم افسردگی در زنان متاهل نسبت به مردان

افسردگی در بین زنان دو برابر بیشتر از مردان رخ می‌دهد. حدود 20 درصد از زنان حداقل یک دوره، افسردگی را در طول زندگی خود تجربه می‌کنند.

عوامل بیولوژیکی، روند زندگی، مشکلات هورمونی و روانی، ابتلا به برخی بیماری‌ها و مصرف بعضی از داروهای خاص فرد را دچار افسردگی می‌کند.

محققان نشان داده‌اند که هورمون‌ها بر شیمی مغز تأثیر گذاشته و بر احساسات و خلق و خوی نیز تأثیر گذارند.

علائم افسردگی در زنان متاهل با ایجاد تغییرات هورمونی، شکل‌گیری شخصیت در سنین بلوغ و چندین سال بعد از آن در هنگام ورود به دانشگاه آغاز می‌گردد. فرد با محیط جدید روبه رو شده و همزمان در دوران متاهلی است. تغییرات عدیده و همچنین زایمان در سنین بین 15 تا 20 سالگی منجر به ایجاد چنین عارضه‌ای می‌شود.

مطالعه کنید: ممکن است مقاله درمان فوری سردرد شدید برای شما مفید باشد.

کنترل علائم افسردگی در زنان متاهل و درمان با طب سنتی

طب سنتی گاهی اوقات می‌تواند نسبت به طب مدرن، بسیار معجزه آسا عمل کند. البته باید شدت افسردگی نیز تشخیص داده شود. برای افسردگی‌های شدید شاید راهکارهای گیاهی کارساز نباشد. در صورتی که میزان افسردگی خفیف تا متوسط باشد می‌توانید طبق نظر پزشک متخصص طب سنتی انواع داروها و دمنوش‌های گیاهی را مصرف کنید.

برای کنترل علائم افسردگی در زنان متاهل و علائم افسردگی در زنان خانه دار میتوان از روش های طب سنتی استفاده کرد

کنترل علائم افسردگی در زنان متاهل با استفاده از روش های طب سنتی

گل راعی ) گل راعی یکی از داروهای موثر برای درمان افسردگی در زنان متاهل شناخته شده است. دوز تجویزی 450 میلی گرم در روز می‌باشد. برای روزهای اول نصف این مقدار و از روز پنج به بعد آرام آرام دوز دارو افزایش می‌یابد و به 450 میل می‌رسد.

می توانید گل راعی را به صورت دمنوش مورد استفاده قرار دهید. گل راعی با بسیاری از داروها در تداخل می‌باشد. اگر دارای بیماری پیش زمینه‌ای هستید، حتما در خصوص مصرف آن با متخصص طب سنتی مشورت نمایید.

اسطوخودوس ) این گیاه برای آرامش اعصاب بسیار موثر بوده و حتی می‌توانید برای در رفتن خستگی روزانه از دمنوش آن استفاده کنید. اگر علائم افسردگی در زنان متاهل خفیف یا کم باشد، می‌توان از اسطوخودوس برای درمان استفاده کرد.

اسطوخودوس به شکل روغن، دمنوش و اسپری استنشاقی وجود دارد. می‌توانید روزانه دمنوش اسطوخودوس را مورد استفاده قرار دهید. دو قاشق غذاخوری اسطوخودوس را داخل قوری چای ریخته و دو لیوان آب به آن اضافه کنید. دم نموده و میل کنید.

گیاه بابونه) این گیاه را می‌توانید به صورت دمنوش میل کنید. حتما باید 8 هفته از مصرف دمنوش بگذرد تا تاثیرات آن را بر روی خلق و خو و روند بیماری افسردگی مشاهده نمایید.

آویشن و رزماری) این دوگیاه نیز برای درمان افسردگی در زنان خانه دار و همه ی افراد بسیار موثر بوده و بهتر است که به عنوان چاشنی در غذاها مورد مصرف قرار گیرد. همان مقدار دوز کم استفاده در آن می‌تواند تاثیرات مثبتی را در روند بهبود درمان ایجاد نماید.

سنبل الطیب) این گیاه را به مقدار 2 الی 4 گرم تهیه نموده، خوب بکوبید و داخل لیوان آبجوش بریزید. بگذارید تا مدت زمان نیم ساعت به خوبی دم بکشد. روزی دو الی سه بار می‌توانید این دمنوش را مصرف کنید.

در صورت بارداری و یا بیماری‌های زمینه‌ای دیگر، قبل از مصرف موارد زیر با پزشک خود مشورت‌هایی را در این خصوص به عمل بیاورید.

مطالعه کنید: ممکن است مقاله درمان خانگی فشار خون بالا برای شما مفید باشد.

درمان افسردگی در زنان خانه دار با طب مدرن

طب مدرن نیز راهکارهای کاملا موثری را برای افسردگی ارائه نموده است. پس از اینکه پزشک میزان افسردگی شما را تشخیص داد، موارد زیر را باید در دستورکار خود قرار دهید:

دوری از جمع گریزی، انتخاب اهداف جدید و ورزش روزانه

این سه عامل می‌تواند، تا حدودی افسردگی خفیف را درمان کند. به عبارتی شما باید سبک زندگی خود را تغییر دهید. شاید لازم باشد که مکان زندگی خود را تغییر دهید و یا عادات غذایی خود را به طور کلی عوض کنید.

در این موارد دارو تجویز نمی‌شود و فرد باید با فردیت خود، چالش‌هایی را ایجاد نماید.

دارودرمانی

بسته به شدت بیماری دارو تجویز می‌گردد. دوز دارو از مقدار کم شروع شده و رفته رفته میزان آن افزایش می‌یابد. داروهای ضد افسردگی عبارتند از: پروپرانواول 20 و 40، آسنترا سرترالین در دوزهای مختلف، آمی تریپتیلین، سیتالوپرام، دوسولپین، فلوکستین، رباگزتین، ترازودون، میرتازاپین، فنلزین، سیپرامیل، گامانیل، مولیپاکسین، توفرانیل و بسیاری از داروهای دیگر که پزشک آن‌ها را تجویز می‌نماید.

نوروفیدبک

این روش بیشتر برا کسانی که دچار عدم تمرکز و اختلال تمرکز و توجه هستند توصیه می‌شود. بسیاری از روانشناسان این درمان را به همراه دارو برای بیمار تجویز می‌نماید. اگر علائم افسردگی در زنان متاهل متوسط تا شدید باشد، پزشک این روش را در دستور کار قرار خواهد داد.

یک سری الکترود‌هایی به قسمت سر و گوش شما اتصال گشته و مانیتور را نگاه می‌کنید. هدف ما از بین بردن یا کاهش موج آلفاست. برای شما بازی‌هایی اجرا می‌گردد و شما را متمرکز می‌سازد. وقتی که میزان آلفا کاهش پیدا کند، بازی کامپیوتری حرکت کرده و حالت کارتونی آن بزرگتر مشاهده می‌شود.

هر چه میزان آلفا کمتر شود، خلق افسرده در فرد نیز کمتر خواهد شد.

درمان افسردگی در زنان متاهل با استفاده از روش های مدرن مانند نروفیدبک

درمان افسردگی در خانم های متاهل با نوروفیدبک

درمان افسردگی در زنان متاهل با TMS

 در این روش جمجمه‌ی فرد با امواج مغناطیسی تحریک می‌گردد. به عبارتی با تابیدن امواج مغناطیسی، مسیر‌های عصبی در فرد اصلاح می‌گردد. وقتی که پالس بر روی سر تابیده می‌شود، فرد ضرباتی را احساس خواهد نمود.

دوره درمان چند جلسه بوده و تعداد جلسات را روان درمانگر مشخص می‌نماید. حداقل دوره درمان شش هفته می‌باشد.

این روش هیچ گونه خطری ندارد و برای افسردگی‌های بسیار حاد بسیار موثر می‌باشد.

درمان افسردگی در زنان خانه دار با طب سوزنی

یک روش کاملا رایج دیگر برای درمان افسردگی در زنان خانه دار طب سوزنی می‌باشد. برای کسانی که نمی‌توانند دارو مصرف کنند و یا از عوارض دارو بسیار می‌ترسند، طب سوزنی می‌تواند جوابگو باشد. در این روش با تزریق سوزن، هورمون اندورفین شروع به ترشح می‌نماید و روند گردش خون را در بدن تا حد بسیار مطلوبی بهبود می‌بخشد.

اندورفین همان هورمون شادی است که شما بعد از پیاده روی و رقصیدن آن را تجربه می‌کنید. مسئول ایجاد همان حس خوب شما هورمون اندورفین است.

تعداد جلسات بسته به میزان افسردگی مشخص می‌گردد.

درمان افسردگی در زنان متاهل و خانم های خانه دار با طب سورنی

درمان افسردگی در خانم های خانه دار با استفاده از طب سورنی

نشانه‌های افسردگی در زنان متاهل بعد از زایمان

بسیاری از خانم‌های متاهل بعد از زایمان دچار افسردگی می‌شوند. این نوع افسردگی بدون هیچ دلیل خاصی در برخی خانم‌ها رخ می‌دهد. حتی اگر فرد هیچ علائمی از افسردگی را در طول دوره زندگی خود تجربه نکرده باشد، ممکن است بعد از زایمان دچار این عارضه شود. از هر 100 زن زایمان کرده در دنیا، 15 نفر دچار افسردگی پس از زایمان می‌شود.

نشانه‌ها و علائم افسردگی در زنان متاهل که به تازگی زایمان کرده اند

 • افسردگی بعد از زایمان با کاهش میل جنسی همراه است
 • فرد تمایلی به برقراری ارتباط نداشته و شادی را در محیط خانه ایجاد نمی‌کند.
 • با واکنش کودکان خصوصا شیطنت آن‌ها در منزل بسیار عصبی می‌شود.
 • دچار بیخوابی گشته
 • کاهش اعتماد به نفس و احساس گناه

علاوه بر موارد ذکر شده، برخی از مواردی که در پاراگراف دوم و سوم نیز ذکر نمودیم در فرد پدیدار می‌گردد. در هنگام صبح و شب علائم بیشتر می‌شوند.

 مرکز سلامت نسیم ارائه دهنده خدمات پیشگیری و مشاوره‌ای افسردگی در زنان متاهل و خانه دار

با مراجعه به مرکز سلامت نسیم می‌توانید تحت نظر پزشکان متخصص اعصاب و روان، کارشناسان و روانشناسان ما تحت مشاوره قرار بگیرید. با تجویز دارو بعد از یک دوره درمانی احساس بهتری خواهید داشت. البته حمایت خانواده نیز بسیار مهم می‌باشد. خدمات پیشگیری از این بیماری با بروزترین متد روز اجرا می‌گردد.

 

اشتراک گزاری این پست


تگ‌ها :