AppointmentAUDIOGRAMBLOOD CELLSBLOOD PRESSUREBODY SCALEBONE DENSITYBONEBRAINCHECKUPChest_X-rayCHOLESTEROLCOLONDENTALDIAGNOSISDOCTORDROPSDUMBBELLEAREKGENDOSCOPYEXAMINATIONEYE TESTEYEGLOVEHABITSHEARTHEIGHTHEPATITISHOSPITALINHALERKIDNEYLUNGSMAMMOGRAMMASKMEDICAL PRESCRIPTIONMONITORPAPPILLSPROSTHETICPSY_2PSYCHOLOGYREPORTRUNNING TESTSCANservice-bonesservice-brainservice-checkservice-cycservice-earservice-exerciseservice-eyeservice-hearthservice-laservice-teethservice-womenservice-xraySMARTWATCHSPERMSTETHOSCOPETEETHTOMOGRAPHYURINEVACCINATIONVIRUSVital_SignWATCHWOMEN_2WOMEN_3
درمان خانگی انحراف چشم

درمان انحراف چشم بدون عمل جراحی و درمان خانگی انحراف چشم یکی از روش‌هایی است که با استفاده از امکانات کم و تعدادی تمرین ورزشی ساده می‌توان ناهماهنگی بین چشم‌ها را برطرف کرد. درمان انحراف چشم می‌تواند از طریق عینک، لنز، عمل جراحی، چشم بند و تمرین ورزشی صورت بگیرد. درمان خانگی انحراف چشم یک روش مؤثر است که در طولانی مدت ناهمگونی چشم‌ها را کاهش می‌دهد.

برای معاینه هم ترازی چشم‌ها باید به مرکز بینایی سنجی مراجعه کنید و تست تشخیص انحراف چشم انجام بدهید. در این مقاله می‌خواهیم بهترین روش‌های درمان انحراف چشم بدون عمل جراحی را به شما معرفی کنیم تا بتوانید با کمترین امکانات و ساده‌ترین تمرینات در خانه در روند این بیماری تأثیر مثبت ایجاد کنید.

حتما بخوانید: مقاله‌ای درباره‌‌ی درمان فوری سردرد شدید نوشتیم شاید برای شما مفید باشد

استرابیسم چیست؟

استرابیسم همان انحراف چشم است که در اثر عدم هماهنگی حرکت عضلات چشم به وجود می‌آید و باعث می‌شود چشم‌ها در جهت‌های متفاوتی قرار بگیرند. انحراف چشم که ممکن است در هر سنی رخ بدهد، می‌تواند کاملاً واضح باشد و یا گاهی دیده شود. بعضی افراد نیز به صورت مادرزادی دچار استرابیسم یا انحراف چشم هستند که باید درمان شوند.

تست کاور یا بررسی انحراف چشم

تست کاور، رایج ترین روش تشخیص انحراف چشم است. این آزمایش به این صورت انجام می شود که بیمار باید به دور نگاه کند و بلافاصله جلوی یکی از چشم های خود را بگیرد. در این حالت اگر چشم دیگر حرکت کرد به این معنی است که در هنگام نگاه کردن به جسمی که در دور دست قرار داشته متمرکز و ثابت نبوده است.

این نشان می دهد که فرد دارای انحراف چشم است. سپس نوبت آن است که میزان انحراف چشم سنجیده شود. برای این کار، پزشک متخصص منشورهایی به نوبت روی چشم قرار می دهد تا بالاخره با قرارگیری یکی از آن ها چشم حرکت نکند. شماره منشور مورد نظر نشان دهنده میزان انحراف چشم است.

برای بررسی انحراف چشم و انجام تست می توانید به مرکز سلامت نسیم مراجعه کرده و میزان انحراف چشم خود و یا کودکانتان را بسنجید.

درمان خانگی انحراف چشم با روش های مختلف امکان پذیر است تست کاور برای انحراف چشم-مرکز سلامت نسیم

قبل از درمان خانگی انحراف چشم با کمک تست کاور انحراف چشم تشخیص داده می‌شود.

بهترین روش‌های درمان خانگی انحراف چشم

در این بخش نقش چند ورزش برای رفع انحراف چشم با کمک چند ابزار ساده مخصوص درمان انحراف چشم در خانه را بررسی می‌کنیم که پس از انجام تست تشخیص انحراف چشم می‌توانید در بهبود ناهمگونی چشم‌ها مؤثر واقع شوید.

درمان خانگی انحراف چشم با چشم بند

استفاده از چشم بند ساده‌ترین راه درمان انحراف چشم بدون عمل جراحی چشم است. در این روش می‌بایست چشم سالم خود را با یک چشم‌بند ببندید. این کار باعث می‌شود عضلات ضعیف چشم منحرف برای داشتن دید بهتر به مرور قوی شود. در مواردی که بیماری شدید است لازم است حداقل ۶ ساعت در روز چشم بند استفاده شود. در غیر این صورت ۳ الی ۴ ساعت در روز نیز کافی است. برای رفع انحراف چشم باید روند درمان آن تداوم داشته که با استفاده از چشم بند ممکن است چند ماه و یا چند سال طول بکشد. هم کودکان و هم بزرگسالان می‌توانند از چشم بند برای درمان این مشکل استفاده کنند.

از مزایای چشم بند برای انحراف چشم، کم هزینه بودن این روش و در دسترس بودن آن است. با این حال بستن چشم بند در کودکان ممکن است اذیت‌کننده باشد و یا باعث شود کودک از حضور در جمع با چشم بند خجالت بکشد. شما عزیزان می‌توانید برای معاینه چشم کودک خود به مرکز سلامت نسیم مراجعه کرده و با انجام تست تشخیص انحراف چشم، میزان انحراف چشم کودک را بررسی و اقدام به درمان کنید.

درمان انحراف چشم توسط عینک های منشوری

عینک‌های منشوری در درمان انحراف‌های خفیف و جزئی کاربرد دارد. لنز این عینک‌ها به‌صورت یک گوی شفاف طراحی شده که اشعه نوری را خم می‌کند و سپس آن را به سمت چشم منتشر می‌کند. به‌طوری‌که وقتی منشور روی عینک قرار دارد، تصاویر را طوری می‌چرخاند که هر دو چشم بتوانند یک تصویر صاف و واضح را دریافت کنند.

عینک‌های منشوری در دو مدل موجود هستند؛ به این صورت که یا منشور به صورت مجزا روی عینک نصب می‌شود یا اینکه از ابتدا در هنگام ساخت عینک، منشور روی فریم آن نصب شده باشد. توجه داشته باشید که این روش درمان تأثیر زیادی روی درمان دوبینی حاد یا انحراف شدید چشمی ایجاد نمی‌کند.

درمان خانگی انحراف چشم و درمان انحراف چشم بدون جراحی به وسیه عینک های منشوری امکان پذیر است، در صورتی که انحراف چشم شدید دارید این روش تاثیر زیادی نداره

یکی از روش های درمان انحراف چشم بدون عمل جراحی، درمان با استفاده از عینک های منشوری میباشد

درمان انحراف چشم با ورزش

یکی از راه‌های درمان انحراف چشم بدون عمل جراحی و درمان خانگی انحراف چشم، انجام تعدادی از تمرینات ورزشی است که عضلات چشم را تحت تأثیر قرار می‌دهند و می‌توانند در بهبود ناهماهنگی چشم‌ها نقش داشته باشد. در این تمرین‌ها، ورزش چشم باعث می‌شود عضلات آن قوی‌تر شده و به تدریج همگونی چشم‌ها افزایش پیدا کند. در ادامه چند نوع ورزش برای درمان انحراف چشم بدون عمل جراحی را به شما معرفی می‌کنیم که می‌بایست با پزشک متخصص در مورد چگونگی به‌کارگیری این تمرین‌ها برای بهره‌مندی بهتر مشورت کنید.

درمان خانگی انحراف چشم با تمرین مداد

استفاده از یک مداد به عنوان درمان خانگی انحراف چشم، روشی مؤثر است که باید تا کامل شدن روند درمان ادامه پیدا کند. برای انجام این تمرین لازم است رو به روی یک دیوار قرار بگیرید و یک مداد را در فاصله چهل سانتی‌متری از خود نگه دارید به طوری که دقیقاً در امتداد بینی قرار بگیرد.

در این حالت به مداد نگاه کنید و آرام آرام آن را به طرف خود حرکت بدهید. تمرکز شما باید روی نوک مداد باشد و حرکت آن را تعقیب کنید. باید نوک مداد را در این تمرین یکی ببینید و اگر دچار دوبینی شدید، مداد را ثابت نگه داشته و دوباره روی نوک آن تمرکز کنید. سپس آن را دوباره به سمت خود حرکت دهید.

با گذشت زمان و تمرینات بیشتر در فاصله‌های کمتری به دو بینی دچار خواهید شد و در نهایت برطرف می‌شود. بزرگسالان به راحتی می‌توانند برای درمان انحراف چشم بدون عمل جراحی از این شیوه استفاده کنند. با انجام این تمرین به مرور ماهیچه و عضلات ضعیف چشم تقویت می‌شود و هماهنگی بین چشم‌ها افزایش می‌یابد.

درمان خانگی انحراف چشم و درمان انحراف چشم بدون جراحی با تمرین مداد امکان پذیر است

درمان انحراف چشم در خانه با استفاده از تمرین مداد

درمان خانگی انحراف چشم با تکنیک طناب بروک

نوعی ورزش برای درمان انحراف چشم و تنبلی چشم استفاده از تکنیک طناب بروک است. در این تکنیک از یک طناب ۳۰ سانتی‌متری استفاده می‌کنیم که سه گوی رنگی که با فاصله از هم قرار دارند از آن عبور کرده است.

طناب را به یک جای ثابت، مانند دستگیره در ببندید و سر دیگر سر طناب را با دست بگیرید. به طوری کاملاً در راستای بینی شما قرار بگیرد. سپس سعی کنید ابتدا تنها به گوی اول نگاه کرده و مدت کوتاهی روی آن تمرکز کنید. سپس بدون برداشتن نگاهتان امتداد طناب را دنبال کرده و به دومین گوی و به همین شکل به سومین گوی برسید. این روش هم برای بزرگسالان و هم برای کودکان مناسب بوده و در صورت مداومت، می‌تواند تا حد زیادی به کاهش تنبلی و انحراف چشم کمک کند.

متخصصان بخش بینایی سنجی مرکز سلامت نسیم از بهترین امکانات برای معاینه چشم و تست تشخیص انحراف چشم در بزرگسالان و کودکان بهره می‌گیرند که در صورت نیاز می‌توانید به این مرکز مراجعه و تست استرابیسم انجام دهید.

درمان خانگی انحراف چشم و رفع انحراف چشم با استفاده از تمرین طناب- این روش را در خانه میتوانید انجام دهید

درمان انحراف چشم بدون جراحی با استفاده از تمرین طناب

نقش بازی استوانه‌های رنگی و کارت در درمان خانگی انحراف چشم

یک نوع دیگر ورزش برای درمان انحراف چشم بدون جراحی، با استفاده از بازی استوانه رنگی و کارت انجام می‌شود که به طور چشمگیری می‌تواند در بهبود این مسئله مؤثر باشد. به منظور این کار می‌بایست سه استوانه قرمز رنگ با اندازه‌های متفاوت روی یک کارت بکشید. سه استوانه دیگر نیز به رنگ سبز در آن طرف کارت بکشید. سپس کارت را عمودی نگه داشته و طوری مقابل بینی قرار دهید که استوانه بلند‌تر دور از بینی شما باشد و استوانه‌های سبز به طرف یک چشم و استوانه‌های قرمز در سمت چشم دیگر باشد.

باید سعی کنید استوانه بزرگ یک سمت را نگاه کنید تا وقتی که استوانه‌ها را در هر دو سمت کارت ببینید. بعد از ۵ ثانیه به همین صورت استوانه کوچک دیگر سمت کارت را نگاه کرده و روی آن تمرکز کنید. این کار عضلات چشم را وادار به فعالیت می‌کند و باعث قوی‌تر شدن آن‌ها می‌شود.این روش می‌تواند راهکار موثری برای درمان خانگی انحراف چشم باشد

تأثیر تمرین چرخش چشم در درمان انحراف چشم بدون عمل جراحی

چرخش چشم، یک راه ساده دیگر برای درمان خانگی انحراف چشم است. برای انجام این تمرین روی یک صندلی نشسته و چشم‌های خود را ببندید. سپس نوک سه انگشتتان را روی چشم‌هایتان بگذارید. باید چشم‌های خود را در جهت عقربه‌های ساعت و خلاف آن بچرخانید. به طوری که ۵۰ بار ساعت‌گرد انجام داده و سپس ۵۰ بار پادساعت‌گرد. انجام این تمرین با صبر، به تدریج کمک می‌کند عضلات چشم تقویت شده و هماهنگ شوند. جهت بهره‌مندی مناسب از تمرین چرخش چشم آن را ۳ الی ۵ بار در هفته انجام دهید.

کلام پایانی

در مطالب فوق با بهترین روش‌های درمان انحراف چشم در خانه آشنا شدیم. مزایای استفاده از این روش‌ها کم هزینه بودن و آسان بودن این تمرینات است. انجام آن‌ها نیاز به مداومت و صبر داشته و در طولانی مدت نتایج مطلوبی در هم تراز کردن چشم‌ها ایجاد خواهد کرد. انواع دیگر ورزش برای درمان انحراف چشم بدون عمل جراحی وجود دارد که با کمک و مشورت پزشک متخصص می‌توانید از نحوه انجام آن‌ها اطلاع یابید.

ابتدا باید انحراف چشم و میزان آن را تشخیص داده سپس متناسب با شدت آن درمان شوید. جهت معاینه چشم و تست تشخیص انحراف چشم می‌توانید به مرکز سلامت نسیم مراجعه کنید و از خدمات جامع آن در زمینه چشم و بینایی‌سنجی بهره‌مند شوید. پس هر چه زود‌تر اقدام به معاینه و درمان انحراف چشم خود یا کودکتان کنید، بهبود بیماری سریع‌تر رخ می‌دهد.

 

اشتراک گذاری این پست