AppointmentAUDIOGRAMBLOOD CELLSBLOOD PRESSUREBODY SCALEBONE DENSITYBONEBRAINCHECKUPChest_X-rayCHOLESTEROLCOLONDENTALDIAGNOSISDOCTORDROPSDUMBBELLEAREKGENDOSCOPYEXAMINATIONEYE TESTEYEGLOVEHABITSHEARTHEIGHTHEPATITISHOSPITALINHALERKIDNEYLUNGSMAMMOGRAMMASKMEDICAL PRESCRIPTIONMONITORPAPPILLSPROSTHETICPSY_2PSYCHOLOGYREPORTRUNNING TESTSCANservice-bonesservice-brainservice-checkservice-cycservice-earservice-exerciseservice-eyeservice-hearthservice-laservice-teethservice-womenservice-xraySMARTWATCHSPERMSTETHOSCOPETEETHTOMOGRAPHYURINEVACCINATIONVIRUSVital_SignWATCHWOMEN_2WOMEN_3
گردشگری سلامت یا توریسم درمانی چیست؟

مرکز سلامت نسیم بر اساس رسالت و اهداف مهم خود در راستای ارتقای سلامت عمومی جامعه، آمادگی دارد تا به عنوان یکی از مقاصد گردشگری سلامت و توریسم درمانی، به علاقه مندان این حوزه از سراسر دنیا خدمت رسانی کند.  

۱.مقدمه

بعد از صنعت نفت و خودروسازی، گردشگری سومین صنعت بزرگ جهان محسوب می‌شود. گردشگری تأثیر بسیاری در درآمدهای ارزی کشورها دارد و قطعاً در آینده‌ای نزدیک به صنعت اول جهان تبدیل خواهد شد.

با توسعه این صنعت، گردشگری از حالت کلی به شاخه‌های تخصصی نظیر گردشگری فرهنگی، گردشگری ورزشی، گردشگری ماجراجویانه، گردشگری مذهبی، گردشگری سلامت و غیره تقسیم شده است.

آنچه که مبنای این تقسیم‌بندی قرار می‌گیرد نیت یا قصد اصلی گردشگر از گردشگری است. بنابراین، به افرادی که به منظور برخورداری از خدمات سلامت (پیشگیری یا درمان) به شهر یا کشور دیگری سفر می‌کنند، گردشگران سلامت گفته می‌شود.

توریسم درمانی یا گردشگری سلامت چیست؟

توریسم درمانی، توریسم سلامت و یا گردشگری سلامت تعاریف گوناگونی دارد؛ سازمان جهانی گردشگری  (WTO)  به طور خاص، گردشگری سلامت را در استفاده از خدماتی که به بهبود یا افزایش سلامتی و افزایش روحیه فرد (با بهره بردن از آب و هوا یا مداخلات پزشکی) منجر می‌شود، تعریف می‌کند. شعار جهانی توریسم سلامت، بهره بردن از امکانات و خدماتی در حد کشور‌های توسعه یافته با قیمت‌ها و هزینه‌هایی در حد کشور‌های در حال توسعه است.

 

 

حضور مرکز سلامت نسیم در نمایشگاه

حضور مرکز سلامت نسیم در نمایشگاه

چشمه‌های آب‌معدنی، مبدأهای توریسم درمانی

گردشگری سلامت، قدمتی چند‌صد ساله دارد؛ از زمان باستان افراد زیادی به منظور فراغت روحی و درمان به مجاورت رودخانه و آب‌های معدنی می‌رفتند. آب‌‌های گرم از قدیم‌الایام با آرامش و تجدید قوای جسمی و روحی انسان همراه بوده است.

در انگلستان، توسعه اقامتگاه‌های کنار دریا بر اساس این باور اتفاق افتاد که استفاده آب دریا در درمان بیماری‌ها مفید است. در اروپا شهرهای بسیاری در اطراف چشمه‌های آب معدنی و تسهیلات درمانی ساخته شدند. در آمریکا نیز مردم به چشمه‌های آب معدنی و اقامتگاه‌های مجاور دریا مسافرت می‌کردند.

در کشور ما نیز شواهد و آثار فراوانی از اهمیت آب‌های معدنی و گرم نزد ایرانیان باستان وجود دارد. در طول زمان، گردشگری مبتنی بر استفاده از آب‌های معدنی مفهوم وسیعی پیدا کرد به طوری که استفاده از ویژگی‌های طبیعی مانند هوای سالم نیز جزو گردشگری سلامت به حساب آمد.

گردشگری پزشکی یا سفر برای درمان

با گذشت زمان مفهوم گردشگری سلامت از مفاهیم قدیمی فراتر رفته و شامل مسافرت افراد به منظور دریافت انواع خدمات پزشکی شد. درواقع گردشگری پزشکی رایج ترین و حساس‌ترین زیر شاخه گردشگری سلامت در حال حاضر است. این سفر عموماً برای درمان بیماری یا انجام عمل جراحی و یا چک‌آپ سلامت گردشگر در کلینیک‌ها، مراکز پایش سلامت و پیشگیری و بیمارستان‌های کشوری با امکانات پزشکی بالا و هزینه‌های درمانی مناسب انجام می‌گیرد.

گردشگری پزشکی یا گردشگری درمانی، حساس‌ترین نوع گردشگری است؛ زیرا به طور مستقیم با سلامت گردشگر مرتبط است. گرچه بسیاری از کشورهای توریستی دنیا امروزه برای کسب درآمد، خدمات گردشگری درمانی ارائه می دهند، اما مطمئناً توانمندی یک کشور در علم پزشکی و خدمات پایش سلامت و درمان به نیروی انسانی کارآمد، پزشکان و متخصصان متبحر و با تجربه، وجود زیرساخت‌های مناسب کنترلی و نظارتی و در اختیار داشتن تجهیزات پزشکی کامل و به روز بستگی دارد.

ارائه خدمات توریسم درمانی در مرکز سلامت نسیم

مرکز سلامت نسیم، یکی از مجهزترین و بزرگ‌ترین مراکز پایش سلامت در سطح خاورمیانه است که با بهره‌گیری از فناوری‌های نوین پزشکی و برخورداری از تیم 70 نفره از پزشکان متخصص در 12 بخش تخصصی، مفتخر به ارائه خدمات ارتقای سلامت و غربال‌گری به اشخاص و مجموعه های مختلف است.

سلامت نسیم بر اساس رسالت و اهداف مهم خود در راستای ارتقای سلامت عمومی جامعه، آمادگی دارد تا به عنوان یکی از مقاصد گردشگری سلامت و توریسم درمانی، به علاقه‌مندان این حوزه از سراسر دنیا خدمت رسانی کند.

اشتراک گزاری این پست