AppointmentAUDIOGRAMBLOOD CELLSBLOOD PRESSUREBODY SCALEBONE DENSITYBONEBRAINCHECKUPChest_X-rayCHOLESTEROLCOLONDENTALDIAGNOSISDOCTORDROPSDUMBBELLEAREKGENDOSCOPYEXAMINATIONEYE TESTEYEGLOVEHABITSHEARTHEIGHTHEPATITISHOSPITALINHALERKIDNEYLUNGSMAMMOGRAMMASKMEDICAL PRESCRIPTIONMONITORPAPPILLSPROSTHETICPSY_2PSYCHOLOGYREPORTRUNNING TESTSCANservice-bonesservice-brainservice-checkservice-cycservice-earservice-exerciseservice-eyeservice-hearthservice-laservice-teethservice-womenservice-xraySMARTWATCHSPERMSTETHOSCOPETEETHTOMOGRAPHYURINEVACCINATIONVIRUSVital_SignWATCHWOMEN_2WOMEN_3
پوست و فصل تابستان

با نزدیک شدن تابستان و گرم شدن هوا، میزان فعالیت در محیط باز و سفر به مناطقی مانند سواحل دریا بیشتر می شود بنابراین در ماه های تابستان باید به موضوع مراقبت های لازم برای حفظ سلامت و زیبایی و رعایت دقیق اصول پیشگیری از آسیب های احتمالی مانند آفتاب سوختگی، توجه ویژه ای کرد. محافظت از پوست در برابر پرتوهای مضر خورشید و تامین رطوبت موردنیاز پوست بدن از جمله مهم ترین نکاتی است که توجه به آن در روزهای گرم سال اهمیت بیشتری پیدا خواهد کرد.

پیشگیری از آسیب های خورشید

اولین اصل موردتاکید در مورد مراقبت های پوست در هوای گرم، محافظت در برابر پرتوهای خورشید است. هنگام مواجهه با نور خورشید و به ویژه در زمان حضور در مناطقی مانند سواحل دریا، استفاده از کرم ضد آفتاب مناسب پوست برای صورت و بدن و تمدید مکرر آن ضروری است چراکه مواجهه طولانی با پرتوهای خورشید نه تنها باعث قرمزی و سوزش پوست می شود، بلکه می تواند زمینه ساز بروز لکه های و بیماری هایی مانند سرطان پوست شود. توصیه می شود با درنظر گرفتن میزان چربی و رطوبت پوست، از کرم ضدآفتاب مناسب استفاده کنید تا مانع ایجاد یا تشدید جوش های شوید. همچنین باید به خاطر داشت بین ساعات 10 صبح تا 4 بعد از ظهر که پرتوهای خورشید شدیدتر و مضرتر هستند، حتی المقدور مواجهه غیرضروری با نور خورشید را به حداقل برسانید و در زمان مواجهه حتما کرم ضدآفتاب با درجه محافظت بالا استفاده کنید. در صورت حضور طولانی مدت، به طور مرتب کرم ضدآفتاب خود را تجدید کنید. لازم به ذکر است علاوه بر صورت، دست ها، گردن و گوش ها نیز در معرض آسیب های ناشی از نور خورشید هستند. بنابراین استفاده از کرم ضدآفتاب روی تمامی نواحی در معرض تشعشعات آفتابی بسیار اهمیت دارد. البته علاوه بر استعمال مرتب کرم ضدآفتاب، استفاده از پوشش های محافظ مانند لباس های آستین بلند، کلاه نقاب دار و عینک آفتابی مناسب نیز برای محافظت بیشتر پوست توصیه می شود. همچنین در روزهای گرم بهتر است لباس های راحت و نخی پوشیده شود تا از تعریق بیش از حد و تحریک و ناراحتی پوستی ناشی از تماس مکرر پوست با لباس، پیشگیری شود.

مراقبت های پوست در تابستان پس از حضور در معرض نور خورشید

پرتوهای خورشید سبب خشکی بیشتر می شوند و کاهش رطوبت پوست یکی از مهم ترین علل زمینه ساز چین و چروک ها و تحریکات پوستی است. بنابراین هنگام مواجهه با نور خورشید به خصوص در شرایطی مانند سواحل دریا، استفاده از کرم یا دیگر محصولات آبرسان که موجب تامین رطوبت و تقویت روند بازسازی سلول ها می شود، مفید خواهد بود. لوسیون ها و روغن های طبیعی پوست نیز می توانند به ترمیم آسیب های ناشی از تماس با نور خورشید، باد و آب کمک کنند. به خاطر داشته باشید.

حتما بخوانید: امروزه با زیاد شدن غذا های ناسالم و خوراکی های قندی، چاقی در کودکان رو به افزایش است. با مطالعه این مقاله میتوانید آگاهی بیشتری نسبت به این موضوع کسب کنید.

هرچه پوست رطوبت بیشتری داشته باشد، بروز علائم پیری کاهش می یابد و شادابی و زیبایی بشتری خواهد داشت.

رطوبت رسانی پوست

در روزهای گرم نباید فراموش کرد تامین رطوبت موردنیاز پوست یکی از مهم ترین توصیه ها برای حفظ شادابی و سلامت پوست است زیرا گرمای هوا، شنا و هرنوع فعالیت در محیط باز موجب خشکی بیشتر خواهد شد. بسیاری از افراد به مراقبت های صورت بسیار اهمیت می دهند اما چندان توجهی به مراقبت از پوست بدن ندارند، درحالیکه باید مرطوب کننده مناسب برای پوست بدن استفاده شود. لب ها نسبت به دیگر قسمت های صورت حساس تر و نازک تر است و به همین دلیل به دنبال مواجهه طولانی یا شدید با نور آفتاب، خیلی سریع خشک می شوند و ترک می خورند. خشکی مداوم لب ها می تواند نشانه از دست دادن رطوبت، نازک شدن پوست و علائم پیری زودرس و مخاط لب باشد. برای حفظ زیبایی لب ها باید روزانه به طور مرتب از مرطوب کننده و محصولات محافظتی مخصوص لب ها استفاده کرد.باید اشاره کرد حساسیت و آسیب پذیری پوست اطراف چشم ها نیز بیشتر از دیگر قسمت های صورت است و به دنبال مواجهه مرمن یا شدید با نور آفتاب، به سرعت رطوبت خود را از دست می دهد. برای پیشگیری از این مشکلات در هوای گرم توصیه می شود به طور مرتب از کرم های مخصوص اطراف چشم که حاوی مرطوب کننده است، استفاده شود. همچنین کلاه نقاب دار و عینک آفتابی مناسب نباید فراموش شود. البته علاوه بر این،نوشیدن مقدار فراوان آب و دیگر مایعات مفید به تامین رطوبت پوست کمک میکند که این نکته به ویژه در زمان مواجهه طولانی با نور خورشید ضرورت بیشتری خواهد داشت.

 

تمیزکردن مرتب پوست در زمان مناسب و همراه با آرامش

طی ماه های گرم سال، پوست بیشتر از حد معمول چرب و آسیب پذیر می شود. به همین دلیل باید در این مدت پوست را مرتب و به آرامی تمیز کرد. حتما شب ها پیش از خواب صورت را با شوینده مناسب به آرامی بشویید تا مانع تجمع آلودگی ها، گرد و غبار، مواد آرایشی، آلاینده های جوی و … روی سطح پوست شود. و در مواقع نیاز، پس از شست و شو با آب خنک تاثیر مطلوبی دارد که خوشبختانه در هوای گرم بسیار خوشایند نیز است. برخلاف آن،شستشو با آب خیلی گرم به سلول ها و لایه چربی طبیعی پوست که نقش محافظ دارند، آسیب می رساند که می تواند موجب قرمزی، خشکی، پوسته شدن و خارش پوشت شود. از طرفی شادابی و طراوت پوست تا حد زیادی با روند ترمیم و استراحت از طریق تغذیه و خواب کافی و استفاده مناسب و کافی از میوه ها و سبزیجات تازه که منابع غنی ویتامین ها و آنتی اکسیدان ها هستند و همچنین پرهیز از استرس ها و تنش های روانی و عصبی ارتباط دارد.

چطور از پوست کودکان در تابستان مراقبت کنیم؟

کنار فواید بی نظیر خورشید بر سلامت کودکان، باید توجه داشت مواجهه مستمر و بدون محافظت با نور آفتاب می تواند زمینه ساز ناراحتی های پوستی متعددی در آنها شود. درواقع صورت و بدن کودکان نسبت به بزرگسالان نازک تر و حساس تر است و هنوز قدرت دفاعی کافی را در برابر پرتوهای فرابنفش خورشید ندارد.

پوست بدن کودکان تیره ، به طور طبیعی کمتر در برابر تشعشعات نور خورشید آسیب پذیر است چراکه میزان ملانین در پوست این افراد بسیار زیاد است که ساختار آن به محافظت در برابر پرتوهای خورشید کمک میکند. بنابراین در مورد دیگر کودکان با پوست های روشن، انجام اقدامات مراقبتی از پوست، اهمیت بیشتری دارد.

در روزهای گرم باید کودک را با کرم ضدآفتاب مخصوص پوست کودکان پوشش دهید و به علاوه لباس های گشاد، راحت و پوشیده به تن آنها بپوشانید و کلاه نیز روی سرشان بگذارید. در مورد استفاده از عینک آفتابی حتما باید با متخصص چشم مشورت کنید تا عینک استاندارد برای محافظت از پرتوهای خورشید تجویز کند زیرا معمولا بسیاری از عینک هایی که در فروشگاه ها در دسترس هستند نه تنها نقش محافظت ندارند، بلکه می توانند برای سلامتی بینایی کودک مضر هم باشند. البته همواره توصیه می شود در ساعات گرم روز کودک در محیط منزل باشد و گردش را به صبح یا عصر که هوا خنک تر است موکول کنید.

میتوانید برای مطالعه ی بیشتر به سایت هلثیک مراجعه کنید.

اشتراک گزاری این پست